македонски » грчки   Сврзници 1


94 [деведесет и четири]

Сврзници 1

-

94 [ενενήντα τέσσερα]
94 [enenínta téssera]

Σύνδεσμοι 1
Sýndesmoi 1

94 [деведесет и четири]

Сврзници 1

-

94 [ενενήντα τέσσερα]
94 [enenínta téssera]

Σύνδεσμοι 1
Sýndesmoi 1

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиελληνικά
Чекај, додека да престане дождот. Πε------ (μ----) ν- σ--------- η β----.
P------- (m-----) n- s--------- i v-----.
Чекај, додека да бидам готов / готова. Πε------ (μ----) ν- ε--------.
P------- (m-----) n- e--------.
Чекај, додека тој да се врати. Πε------ (μ----) ν- γ------.
P------- (m-----) n- g------.
   
Ќе почекам, додека ми се исуши косата. Πε------ (μ----) ν- σ--------- τ- μ----- μ--
P------- (m-----) n- s--------- t- m----- m-u
Ќе почекам, додека да заврши филмот. Πε------ (μ----) ν- τ-------- η τ-----.
P------- (m-----) n- t-------- i t-----.
Ќе почекам, додека семафорот светне зелено. Πε------ (μ----) ν- α----- π------.
P------- (m-----) n- a------ p------.
   
Кога патуваш на одмор? Πό-- φ------ γ-- δ--------
P--- f------ g-- d-------?
Уште пред летниот распуст? Πρ-- τ- κ---------
P--- t- k--------?
Да, уште пред да започне летниот распуст. Να-- π--- α------- ο- κ----------- δ-------..
N--- p--- a-------- o- k----------- d-------..
   
Поправи го кровот, пред да започне зимата. Να ε----------- τ- σ---- π--- μ--- ο χ-------.
N- e----------- t- s---- p--- b-- o c--------.
Измиј си ги рацете, пред да седнеш на масата. Να π------ τ- χ---- σ-- π--- κ------ σ-- τ------.
N- p------ t- c----- s-- p--- k------ s-- t------.
Затвори го прозорецот, пред да излезеш. Να κ------- τ- π------- π--- β---- έ--.
N- k------- t- p-------- p--- v---- é--.
   
Кога ќе се вратиш дома? Πό-- θ- έ----- σ-----
P--- t-- é------ s----?
По наставата? Με-- τ- μ------
M--- t- m------?
Да, откако ќе заврши наставата. Να-- ό--- τ-------- τ- μ-----.
N--- ó--- t-------- t- m------.
   
Откако тој имаше несреќа, не можеше повеќе да работи. Με-- τ- α------ π-- ε--- δ-- μ------- ν- δ------- π--.
M--- t- a------- p-- e---- d-- b------ n- d-------- p--.
Откако тој ја загуби работата, тој замина за Америка. Αφ-- έ---- τ- δ------ τ-- π--- σ--- Α------.
A--- é----- t- d------ t-- p--- s--- A------.
Откако тој замина за Америка, тој стана богат. Αφ-- π--- σ-- Α------ έ---- π-------.
A--- p--- s-- A------ é---- p-------.