македонски » англиски US   Во куќа


17 [седумнаесет]

Во куќа

-

17 [seventeen]

Around the house

17 [седумнаесет]

Во куќа

-

17 [seventeen]

Around the house

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиEnglish US
Еве ја нашата куќа. Ou- h---- i- h---.
Горе е покривот. Th- r--- i- o- t--.
Долу е подрумот. Th- b------- i- b----.
   
Позади куќата има градина. Th--- i- a g----- b----- t-- h----.
Пред куќата нема улица. Th--- i- n- s----- i- f---- o- t-- h----.
Покрај куќата има дрвја. Th--- a-- t---- n--- t- t-- h----.
   
Еве го мојот стан. My a-------- i- h---.
Овде се кујната и бањата. Th- k------ a-- b------- a-- h---.
Таму се дневната соба и спалната соба. Th- l----- r--- a-- b------ a-- t----.
   
Влезната врата е затворена. Th- f---- d--- i- c-----.
Но прозорците се отворени. Bu- t-- w------ a-- o---.
Денес е жешко. It i- h-- t----.
   
Ние одиме во дневната соба. We a-- g---- t- t-- l----- r---.
Таму има една софа и една фотеља. Th--- i- a s--- a-- a- a------- t----.
Седнете! Pl----- s-- d---!
   
Таму стои мојот компјутер. My c------- i- t----.
Таму стои мојот стерео уред. My s----- i- t----.
Телевизорот е сосема нов. Th- T- s-- i- b---- n--.