македонски » англиски US   Во ресторан 2


30 [триесет]

Во ресторан 2

-

30 [thirty]

At the restaurant 2

30 [триесет]

Во ресторан 2

-

30 [thirty]

At the restaurant 2

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиEnglish US
Еден сок од јаболко, молам. An a---- j----- p-----.
Една лимонада, молам. A l-------- p-----.
Еден сок од домати, молам. A t----- j----- p-----.
   
Јас би сакал / сакала една чаша црвено вино. I’- l--- a g---- o- r-- w---.
Јас би сакал / сакала една чаша бело вино. I’- l--- a g---- o- w---- w---.
Јас би сакал / сакала едно шише шампањско. I’- l--- a b----- o- c--------.
   
Сакаш ли риба? Do y-- l--- f---?
Сакаш ли говедско месо? Do y-- l--- b---?
Сакаш ли свинско месо? Do y-- l--- p---?
   
Јас би сакал / сакала нешто без месо. I’- l--- s-------- w------ m---.
Јас би сакал / сакала една чинија со зеленчук. I’- l--- s--- m---- v---------.
Јас би сакал / сакала нешто, што не трае долго. I’- l--- s-------- t--- w---- t--- m--- t---.
   
Го сакате ли ова со ориз? Wo--- y-- l--- t--- w--- r---?
Го сакате ли ова со тестенини? Wo--- y-- l--- t--- w--- p----?
Го сакате ли ова со компири? Wo--- y-- l--- t--- w--- p-------?
   
Ова не ми е вкусно. Th-- d------ t---- g---.
Јадењето е студено. Th- f--- i- c---.
Јас ова не го нарачав. I d----- o---- t---.