македонски » англиски UK   Овошје и храна


15 [петнаесет]

Овошје и храна

-

+ 15 [fifteen]

+ Fruits and food

15 [петнаесет]

Овошје и храна

-

15 [fifteen]

Fruits and food

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиEnglish UK
Јас имам една јагода. I h--- a s---------. +
Јас имам едно киви и една лубеница. I h--- a k--- a-- a m----. +
Јас имам еден портокал и еден грејпфрут. I h--- a- o----- a-- a g---------. +
   
Јас имам едно јаболко и едно манго. I h--- a- a---- a-- a m----. +
Јас имам една банана и еден ананас. I h--- a b----- a-- a p--------. +
Јас правам овошна салата. I a- m----- a f---- s----. +
   
Јас јадам тост. I a- e----- t----. +
Јас јадам тост со путер. I a- e----- t---- w--- b-----. +
Јас јадам тост со путер и мармалад. I a- e----- t---- w--- b----- a-- j--. +
   
Јас јадам сендвич. I a- e----- a s-------. +
Јас јадам сендвич со маргарин. I a- e----- a s------- w--- m--------. +
Јас јадам сендвич со маргарин и домати. I a- e----- a s------- w--- m-------- a-- t-------. +
   
Ни треба леб и ориз. We n--- b---- a-- r---. +
Ни треба риба и стек. We n--- f--- a-- s-----. +
Ни треба пица и шпагети. We n--- p---- a-- s--------. +
   
Што уште ни треба? Wh-- e--- d- w- n---? +
Ни требаат моркови и домати за супата. We n--- c------ a-- t------- f-- t-- s---. +
Каде има супермаркет? Wh--- i- t-- s----------? +