македонски » англиски UK   Годишни времиња и временски услови


16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [sixteen]

Seasons and Weather

16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [sixteen]

Seasons and Weather

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиEnglish UK
Ова се годишните времиња: Th--- a-- t-- s------:
пролет, лето Sp----- s-----,
есен, зима. au---- / f--- (a-.) a-- w-----.
   
Летото е жешко. Th- s----- i- w---.
Во лето сонцето грее. Th- s-- s----- i- s-----.
Во лето одиме со задовослтво да шетаме. We l--- t- g- f-- a w--- i- s-----.
   
Зимата е студена. Th- w----- i- c---.
Во зима снежи или врне. It s---- o- r---- i- w-----.
Во зимата остануваме со задовослтво дома. We l--- t- s--- h--- i- w-----.
   
Студено е. It i- c---.
Врне дожд. It i- r------.
Ветровито е. It i- w----.
   
Топло е. It i- w---.
Сончево е. It i- s----.
Ведро е. It i- p-------.
   
Какво е времето денес? Wh-- i- t-- w------ l--- t----?
Денес е студено. It i- c--- t----.
Денес е топло. It i- w--- t----.