македонски » англиски UK   Во куќа


17 [седумнаесет]

Во куќа

-

+ 17 [seventeen]

+ Around the house

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиEnglish UK
Еве ја нашата куќа. Ou- h---- i- h---. +
Горе е покривот. Th- r--- i- o- t--. +
Долу е подрумот. Th- b------- i- b----. +
   
Позади куќата има градина. Th--- i- a g----- b----- t-- h----. +
Пред куќата нема улица. Th--- i- n- s----- i- f---- o- t-- h----. +
Покрај куќата има дрвја. Th--- a-- t---- n--- t- t-- h----. +
   
Еве го мојот стан. My a-------- i- h---. +
Овде се кујната и бањата. Th- k------ a-- b------- a-- h---. +
Таму се дневната соба и спалната соба. Th- l----- r--- a-- b------ a-- t----. +
   
Влезната врата е затворена. Th- f---- d--- i- c-----. +
Но прозорците се отворени. Bu- t-- w------ a-- o---. +
Денес е жешко. It i- h-- t----. +
   
Ние одиме во дневната соба. We a-- g---- t- t-- l----- r---. +
Таму има една софа и една фотеља. Th--- i- a s--- a-- a- a------- t----. +
Седнете! Pl----- s-- d---! +
   
Таму стои мојот компјутер. My c------- i- t----. +
Таму стои мојот стерео уред. My s----- i- t----. +
Телевизорот е сосема нов. Th- T- s-- i- b---- n--. +