македонски » англиски UK   Во ресторан 4


32 [триесет и два]

Во ресторан 4

-

+ 32 [thirty-two]

+ At the restaurant 4

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиEnglish UK
Една порција помфрит со кечап. I’- l--- c---- / F----- f---- (a-.) w--- k------. +
И две со мајонез. An- t-- w--- m---------. +
И три порции со пржен колбас со сенф. An- t---- s------- w--- m------. +
   
Каков зеленчук имате? Wh-- v--------- d- y-- h---? +
Имате ли грав? Do y-- h--- b----? +
Имате ли карфиол? Do y-- h--- c----------? +
   
Јас со задоволство јадам пченка. I l--- t- e-- (s----) c---. +
Јас сакам да јадам краставици. I l--- t- e-- c-------. +
Јас сакам да јадам домати. I l--- t- e-- t-------. +
   
Сакате ли да јадете исто така и млад кромид? Do y-- a--- l--- t- e-- l---? +
Сакате ли да јадете исто така и кисела зелка? Do y-- a--- l--- t- e-- s---------? +
Сакате ли да јадете исто така и леќа? Do y-- a--- l--- t- e-- l------? +
   
Јадеш ли исто така со задоволство и моркови? Do y-- a--- l--- t- e-- c------? +
Јадеш ли исто така радо и броколи? Do y-- a--- l--- t- e-- b-------? +
Обожаваш ли да јадеш исто така и пиперки? Do y-- a--- l--- t- e-- p------? +
   
Јас не сакам кромид. I d---- l--- o-----. +
Јас не сакам маслинки. I d---- l--- o-----. +
Јас не сакам печурки. I d---- l--- m--------. +