македонски » англиски UK   Во такси


38 [триесет и осум]

Во такси

-

+ 38 [thirty-eight]

+ In the taxi

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиEnglish UK
Ве молам повикајте едно такси. Pl---- c--- a t---. +
Колку чини до железничката станица? Wh-- d--- i- c--- t- g- t- t-- s------? +
Колку чини до аеродромот? Wh-- d--- i- c--- t- g- t- t-- a------? +
   
Право напред, молам. Pl---- g- s------- a----. +
Овде десно, молам. Pl---- t--- r---- h---. +
Таму на аголот на лево, молам. Pl---- t--- l--- a- t-- c-----. +
   
Брзам. I’- i- a h----. +
Јас имам време. I h--- t---. +
Ве молам возете пополека. Pl---- d---- s-----. +
   
Застанете овде молам. Pl---- s--- h---. +
Почекајте еден момент Ве молам. Pl---- w--- a m-----. +
Јас веднаш ќе се вратам. I’-- b- b--- i----------. +
   
Дадете ми една признаница Ве молам. Pl---- g--- m- a r------. +
Јас немам ситни пари. I h--- n- c-----. +
Вака е добро, остатокот е за Вас. Th-- i- o---- p----- k--- t-- c-----. +
   
Возете ме на оваа адреса. Dr--- m- t- t--- a------. +
Возете ме до мојот хотел. Dr--- m- t- m- h----. +
Возете ме на плажата. Dr--- m- t- t-- b----. +