македонски » англиски UK   Во трговски центар


52 [педесет и два]

Во трговски центар

-

+ 52 [fifty-two]

+ In the department store

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиEnglish UK
Ќе одиме ли во трговскиот центар? Sh--- w- g- t- t-- d--------- s----? +
Јас морам да пазарувам. I h--- t- g- s-------. +
Сакам многу да накупам. I w--- t- d- a l-- o- s-------. +
   
Каде се канцелариските материјали? Wh--- a-- t-- o----- s-------? +
Ми требаат пликови и хартија за писма. I n--- e-------- a-- s---------. +
Ми требаат пенкала и маркери. I n--- p--- a-- m------. +
   
Каде е мебелот? Wh--- i- t-- f--------? +
Ми треба еден шкаф и една комода. I n--- a c------- a-- a c---- o- d------. +
Ми треба една работна маса и еден регал. I n--- a d--- a-- a b--------. +
   
Каде се играчките? Wh--- a-- t-- t---? +
Ми треба една кукла и едно плишано мече. I n--- a d--- a-- a t---- b---. +
Ми треба еден фудбал и една шаховска табла. I n--- a f------- a-- a c---- b----. +
   
Каде е алатот? Wh--- a-- t-- t----? +
Ми треба еден чекан и една клешта. I n--- a h----- a-- a p--- o- p-----. +
Ми треба една дупчалка и еден штрафцигер. I n--- a d---- a-- a s----------. +
   
Каде е накитот? Wh--- i- t-- j-------- / j------ (a-.) d---------? +
Ми треба едно ланче и една нараквица. I n--- a c---- a-- a b-------. +
Ми треба еден прстен и обетки. I n--- a r--- a-- e-------. +