македонски » англиски UK   Придавки 3


80 [осумдесет]

Придавки 3

-

+ 80 [eighty]

+ Adjectives 3

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиEnglish UK
Таа има куче. Sh- h-- a d--. +
Кучето е големо. Th- d-- i- b--. +
Таа има големо куче. Sh- h-- a b-- d--. +
   
Таа има куќа. Sh- h-- a h----. +
Куќата е мала. Th- h---- i- s----. +
Таа има една мала куќа. Sh- h-- a s---- h----. +
   
Тој живее во хотел. He i- s------ i- a h----. +
Хотелот е евтин. Th- h---- i- c----. +
Тој живее во евтин хотел. He i- s------ i- a c---- h----. +
   
Тој има автомобил. He h-- a c--. +
Автомобилот е скап. Th- c-- i- e--------. +
Тој има скап автомобил. He h-- a- e-------- c--. +
   
Тој чита еден роман. He r---- a n----. +
Романот е досаден. Th- n---- i- b-----. +
Тој чита еден досаден роман. He i- r------ a b----- n----. +
   
Таа гледа еден филм. Sh- i- w------- a m----. +
Филмот е интересен. Th- m---- i- e-------. +
Таа гледа еден интересен филм. Sh- i- w------- a- e------- m----. +
   
Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /customers/0/c/2/50languages.com/httpd.www/common/languages.php on line 295