македонски » шпански   На аеродром


35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [treinta y cinco]

En el aeropuerto

35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [treinta y cinco]

En el aeropuerto

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиespañol
Би сакал / сакала да резервирам еден лет за Атина. Qu----- h---- u-- r------ d- a---- p--- A-----. +
Дали е тоа е директен лет? ¿E- u- v---- d------? +
Ве молам едно место до прозорецот, непушач. En l- v------ y p--- n- f--------- p-- f----. +
   
Би сакал / сакала да ја потврдам мојата резервација. Qu----- c-------- m- r------. +
Би сакал / сакала да ја откажам мојата резервација. Qu----- a----- m- r------. +
Би сакал / сакала да ја променам мојата резервација. Qu----- c------ m- r------. +
   
Кога оди следната машина за Рим? ¿C----- s--- e- p------ v---- p--- R---? +
Дали има уште две слободни места? ¿Q----- d-- p----- l-----? +
Не, имаме само уште едно слободно место. No- s--- q---- u-- p---- l----. +
   
Кога слетуваме? ¿C----- a----------? +
Кога ќе сме таму? ¿C----- l-------? +
Кога има автобус до центарот на градот? ¿C----- s--- e- a------ q-- v- a- c----- d- l- c-----? +
   
Ова е вашиот куфер? ¿E- é--- s- m-----? +
Ова е вашата ташна? ¿E- é--- s- b----? +
Ова е вашиот багаж? ¿E- é--- s- e-------? +
   
Колку багаж можам да земам со себе? ¿C----- e------- p---- l-----? +
Дваесет килограми. Ve---- k----. +
Што, само дваесет килограми? ¿C---? ¿S--- v----- k----? +