македонски » естонски   На аеродром


35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [kolmkümmend viis]

Lennujaamas

35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [kolmkümmend viis]

Lennujaamas

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиeesti
Би сакал / сакала да резервирам еден лет за Атина. Ma s-------- l---- A-------- b---------.
Дали е тоа е директен лет? Ka- s-- o- o-------?
Ве молам едно место до прозорецот, непушач. Pa--- ü-- a-------- m--------------.
   
Би сакал / сакала да ја потврдам мојата резервација. Ma s-------- o-- b---------- k--------.
Би сакал / сакала да ја откажам мојата резервација. Ma s-------- o-- b---------- t--------.
Би сакал / сакала да ја променам мојата резервација. Ma s-------- o-- b----------- m----.
   
Кога оди следната машина за Рим? Mi---- l---- j------- l----- R----?
Дали има уште две слободни места? Ka- k--- k---- o- v--- v----?
Не, имаме само уште едно слободно место. Ei- m--- o- v--- a----- ü-- k--- v---.
   
Кога слетуваме? Mi---- m- m-------?
Кога ќе сме таму? Mi---- m- s------?
Кога има автобус до центарот на градот? Mi---- s----- b--- k--------?
   
Ова е вашиот куфер? Ka- s-- o- t--- k-----?
Ова е вашата ташна? Ka- s-- o- t--- k---?
Ова е вашиот багаж? Ka- s-- o- t--- p----?
   
Колку багаж можам да земам со себе? Ku- p---- p------ v--- k---- v----?
Дваесет килограми. Ka--------- k---.
Што, само дваесет килограми? Mi-- a----- k---------- k---?