македонски » естонски   Спорт


49 [четириесет и девет]

Спорт

-

49 [nelikümmend üheksa]

Sport

49 [четириесет и девет]

Спорт

-

49 [nelikümmend üheksa]

Sport

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиeesti
Се занимаваш ли со спорт? Ka- s- t--- s-----?
Да, морам да се движам. Ja-- m- p--- e-- l--------.
Јас одам во еден спортски клуб. Ma k--- s-----------.
   
Ние играме фудбал. Me m------ j--------.
Понекогаш пливаме. Mõ------ m- u----.
Или возиме велосипед. Võ- s------ r------.
   
Во нашиот град има еден фудбалски стадион. Me-- l----- o- j----------------.
Исто така има и еден базен со сауна. Si-- o- k- s------ u------------.
Има и едно игралиште за голф. Ja g----------.
   
Што има на телевизија? Mi- t------- t----?
Во моментов има фудбалски натпревар. He---- t---- j------------.
Германскиот тим игра против англискиот. Sa--- m------- m----- I-------- v----.
   
Кој победува? Ke- v-----?
Немам појма. Mu- e- o-- a-----.
Во моментов е нерешено. Pr---- o- s--- v-----.
   
Фудбалскиот судија е од Белгија. Vä------------- o- B-------.
Сега има пенал. Nü-- t---- k-----------.
Гол! Еден спрема нула! Vä---- Ü-- n---!