македонски » персиски   Активности


13 [тринаесет]

Активности

-

‫13 [سیزده]
13 [siz-dah]

‫فعالیتها
fa-âliat-hâ

13 [тринаесет]

Активности

-

‫13 [سیزده]
13 [siz-dah]

‫فعالیتها
fa-âliat-hâ

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиفارسی
Што прави Марта? ‫م---- چ--- م------
m---- c------ m------?
Таа работи во канцеларија. ‫ا- د- ا---- ک-- م-----.
o- d-- e---- k-- m------.
Таа работи на компјутер. ‫ا- ب- ک------- ک-- م-----.
o- b- k------- k-- m------.
   
Каде е Марта? ‫م---- ک-----
m---- k-----?
Во кино. ‫د- س----.
d-- s-----.
Таа гледа филм. ‫ا- ف--- ت---- م-----.
o- f--- t------ m------.
   
Што прави Петар? ‫پ--- چ--- م------
p---- c------ m------?
Тој студира на универзитет. ‫ا- د- د------ ت---- م-----.
o- d-- d--------- t----- m------.
Тој студира јазици. ‫ا- د- ر--- ز--- د-- م-------.
o- d-- r-------- z---- d--- m-------.
   
Каде е Петар? ‫پ--- ک-----
p---- k-----?
Во кафуле. ‫د- ک---.
d-- k---.
Тој пие кафе. ‫ا- (م--) ق--- م------.
o- (m---) g------ m-------.
   
Каде сакаат да одат тие? ‫ک-- د--- د---- ب-----
k--- d---- d----- b-------?
На концерт. ‫ب- ک----.
b- k------.
Тие со задоволство слушаат музика. ‫آ--- د--- د---- م----- گ-- ک---
â--- d---- d----- m------ g--- k-----.
   
Каде не сакаат да одат тие ? آن-- ک-- د--- ن----- ب-----
â--- k--- d---- n------- b-------?
Во диско. ‫ب- د----.
b- d----.
Тие не танцуваат со задоволство. آن-- د--- ن----- ب-----.
â--- d--- n------- b---------.