македонски » персиски   На аеродром


35 [триесет и пет]

На аеродром

-

‫35 [سی و پنج]
35 [see-o-panj]

‫در فرودگاه
dar forudgâh

35 [триесет и пет]

На аеродром

-

‫35 [سی و پنج]
35 [see-o-panj]

‫در فرودگاه
dar forudgâh

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиفارسی
Би сакал / сакала да резервирам еден лет за Атина. ‫م- م------- ی- پ---- ب- آ-- ر--- ک--.
m-- m------- y-- p----- b- â--- r----- k----.
Дали е тоа е директен лет? ‫ا-- ی- پ---- م----- ا---
i- y-- p------ m-------- a--?
Ве молам едно место до прозорецот, непушач. ‫ل---- ی- ص---- ک--- پ---- ب--- غ-- س----- ه-.
l----- y-- s------ k----- p------ b----- g----- s--------.
   
Би сакал / сакала да ја потврдам мојата резервација. ‫م- م------- ب--- ر---- ر- ت---- ک--.
m-- m------- b----- r-------- r- t---- k----.
Би сакал / сакала да ја откажам мојата резервација. ‫م- م------- ب--- ر---- ر- ک--- ک--.
m-- m------- b----- r-------- r- k----- k----.
Би сакал / сакала да ја променам мојата резервација. ‫م------- ت---- و س--- ب---- ر- ت---- د--.
m------- t----- v- s----- b------ r- t----- d----.
   
Кога оди следната машина за Рим? ‫پ---- ب--- ب- ر- چ- ز---- ا---
p------ b----- b- r-- c-- z----- a--?
Дали има уште две слободни места? آی- ‫-- ج-- (ص----) د--- خ--- ا---
â-- d- j--- (s------) d---- k---- a--?
Не, имаме само уште едно слободно место. ‫ن-- م- ف-- ی- ج-- خ--- د----.
n-- m- f----- y-- j--- k---- d----.
   
Кога слетуваме? ‫ک- ف--- م-------
k-- f---- m-------?
Кога ќе сме таму? ‫ک- ب- م--- م-------
k-- b- m------ m------?
Кога има автобус до центарот на градот? کی ا----- ب- م--- ش-- م------
k-- o----- b- m------ s---- m------?
   
Ова е вашиот куфер? ‫ا-- چ---- ش-----
i- c-------- s------?
Ова е вашата ташна? ‫ا-- ک-- ش-----
i- k--- s------?
Ова е вашиот багаж? ‫ا-- و---- (س--) ش-----
i- v------- (s-----) s------?
   
Колку багаж можам да земам со себе? ‫چ- م---- ب-- م------- ب- خ-- ب------
c-- m------ b-- m-------- b- k--- b-------?
Дваесет килограми. ‫ب--- ک---
b--- k---o
Што, само дваесет килограми? ‫چ-- ف-- ب--- ک----
c--- f----- b--- k----?