македонски » персиски   На пат


37 [триесет и седум]

На пат

-

‫37 [سی و هفت]
37 [see-o-haft]

‫در راه
dar râh

37 [триесет и седум]

На пат

-

‫37 [سی و هفت]
37 [see-o-haft]

‫در راه
dar râh

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиفارسی
Тој патува со мотор. ‫ا- (م--) ب- م--------- ح--- م-----.
o- b- m---------- h------ m------.
Тој патува со велосипед. ‫ا- (م--) ب- د----- ح--- م-----.
o- b- d-------- h------ m------.
Тој пешачи. ‫ا- (م--) پ---- م-----.
o- p------ m------.
   
Тој патува со брод. ‫ا- (م--) ب- ک--- ح--- م-----.
o- b- k----- h------ m------.
Тој патува со чамец. ‫ا- (م--) ب- ق--- ح--- م-----.
o- b- g------ h------ m------.
Тој плива. ‫ا- (م--) ش-- م-----.
o- s---- m------.
   
Дали овде е опасно? ‫ا---- ج-- خ------ ا---
i--- j--- k--------- a--?
Дали е опасно, сам / сама да стопирам? آی- د-- ب--- ک--- ج--- م---- ه---- ت----- خ----- ا---
â-- d--- b----- k----- j----- m----- h------ t------ k-------- a--?
Дали е опасно, навечер да се оди на прошетка? ‫آ-- پ---- ر-- د- ش- خ----- ا---
â-- p---- r--- d-- s--- k-------- a--?
   
Ние го погрешивме патот. ‫م- ر-- ر- (ب- م----) ا----- ر--- ا--.
m- r-- r- (b- m-----) e------- r-------.
Ние сме на погрешен пат. ‫م- د- م--- ا----- ه----.
m- d-- m----- e------- h-----.
Ние мораме да се вратиме. ‫ م- ب--- ب------.
m- b---- b-- g-----.
   
Каде може овде да се паркира? ‫ا---- ک-- م----- پ--- ک---
i--- k--- m------- p--- k---?
Има ли овде паркиралиште? آی- ‫----- پ------ ه---
â-- i--- p------ h---?
Колку долго може овде да се паркира? چق-- م----- ا---- پ--- ک---
c------- m------- i--- p--- k---?
   
Возите ли скии? ‫ش-- ا--- م-------
s---- e--- m------?
Се возите ли нагоре со лифтот за скијање? ‫ب- ت-- س-- (ب----- ا---) ب--- م-------
b- t------- (b------- e---) b--- m------?
Може ли овде да се изнајмат скии? ‫آ-- م----- ا---- چ-- ا--- ک---- ک---
â-- m------- i--- c---- e--- k----- k---?