македонски » персиски   Прашања за патот


40 [четириесет]

Прашања за патот

-

‫40 [چهل]
40 [che-hel]

‫سؤال پرسی در مورد مسیر حرکت
soâl-porsi dar morede masire harekat

40 [четириесет]

Прашања за патот

-

‫40 [چهل]
40 [che-hel]

‫سؤال پرسی در مورد مسیر حرکت
soâl-porsi dar morede masire harekat

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиفارسی
Извинете! ‫م---- م--------
m----------- m-------!
Можете ли да ми помогнете? ‫م-------- ب- م- ک-- ک----
m-------- b- m-- k---- k----?
Каде има овде добар ресторан? در- ا-- ا---- ر------ خ--- ه---
d-- i- â---- r-------- k---- h---?
   
Појдете лево зад аголот. ‫س- ن--- س-- چ- ب----.
s--- n----- s---- c--- b------.
Потоа одете еден дел право напред. بع- ی- م---- م----- ب----.
b---- y-- m------ m-------- b------.
Потоа одете сто метри на десно. ‫ب-- ص- م-- ب- ط-- ر--- ب----.
b---- s-- m--- b- t----- r--- b------.
   
Можете исто така да земете и автобус . ‫ب- ا----- ه- م-------- ب----.
b- o----- h-- m-------- b------.
Можете исто така да земете и трамвај. ‫ب- م--- ه- م-------- ب----.
b- m---- h-- m-------- b------.
Можете исто така да возите и позади мене. ‫ا--- م-------- پ-- س- م- ح--- ک---.
a---- m-------- p----- s--- m-- h------ k----.
   
Како да стигнам до фудбалскиот стадион? چط-- ب- ا------- ف----- ب----
c----- b- e-------- f------ b------?
Преминете го мостот ! ‫ا- پ- ع--- ک--- / پ- ر- ر- ک---.
a- p-- o--- k---- / p-- r- r-- k----.
Возете низ тунелот ! ‫ا- ت--- ع--- ک--- / ت--- ر- ر- ک---.
a- t---- o--- k---- / t---- r- r-- k----.
   
Возете до третиот семафор. ‫ت- س---- چ--- ر----- ب----.
t- s-------- c------- r------ b------.
Потоа свртете на првата улица десно. ‫س-- ا---- خ----- ب- س-- ر--- ب-----.
s---- a----- k------ b- s---- r--- b-------.
Потоа возете право напред преку следната раскрсница. ‫و ا- چ------ ب--- ع--- ک---.
v- a- c------ r-- b----- o--- k----.
   
Извинете, како да стигнам до аеродромот? ‫ب------ چ--- ب- ف------ ب----
b----------- c----- b- f------- b------?
Најдобро е да земете метро. ‫ب----- ر-- ا-- ا-- ک- ب- م--- ب----.
b------- r-- i- a-- k- b- m---- b------.
Возете се едноставно до последната станица. ‫ت- آ---- ا------ ب----.
t- â------ i----- b------.