македонски » персиски   Земји и јазици


5 [пет]

Земји и јазици

-

‫5 [پنج]
5 [panj]

‫کشورها و زبانها
keshvar-hâ va zabân-hâ

5 [пет]

Земји и јазици

-

‫5 [پنج]
5 [panj]

‫کشورها و زبانها
keshvar-hâ va zabân-hâ

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиفارسی
Џон е од Лондон. ‫ج-- ا-- ل--- ا--.
j-- a--- l----- a--.
Лондон се наоѓа во Англија. ‫ل--- د- ا------- ا--.
l----- d-- e--------- a--.
Тој зборува англиски. ‫ا- (م--) ا------ ص--- م-----.
o- e------- s----- m------.
   
Марија е од Мадрид. ‫م---- ا-- م----- ا--.
m---- a--- m----- a--.
Мадрид се наоѓа во Шпанија. ‫م----- د- ا------ ا--.
m----- d-- e------ a--.
Таа зборува шпански. ‫ا- ا-------- ص--- م-----.
o- e--------- s----- m------.
   
Петар и Марта се од Берлин. ‫پ--- و م---- ا-- ب---- ه----.
p---- v- m---- a--- b----- h------.
Берлин се наоѓа во Германија. ‫ب---- د- آ---- ا--.
b----- d-- â---- a--.
Зборувате ли вие двајцата германски? ‫ه- د-- ش-- آ----- ص--- م-------
h-- d---- s---- â----- s----- m------?
   
Лондон е главен град. ‫ل--- ی- پ----- ا--.
l----- y-- p-------- a--.
Мадрид и Берлин се исто така главни градови. ‫م----- و ب---- ه- پ----- ه----.
m----- v- b----- h-- p-------- h------.
Главните градови се големи и бучни. شه---- ‫------- ب--- و پ------- ه----.
p----------- b----- v- p-- s--- s--- h------.
   
Франција се наоѓа во Европа. ‫ف----- د- ا---- ا--.
f------ d-- o---- a--.
Египет се наоѓа во Африка. ‫م-- د- آ----- ا--.
m--- d-- â------ a--.
Јапонија се наоѓа во Азија. ‫ژ--- د- آ--- ا--.
j---- d-- â--- a--.
   
Канада се наоѓа во Северна Америка. ‫ک----- د- آ------ ش---- ا--.
k----- d-- â--------- s------ a--.
Панама се наоѓа во Средна Америка. ‫پ----- د- آ------ م---- ا--.
p----- d-- â-------- m------ a--.
Бразил се наоѓа во Јужна Америка. ‫ب---- د- آ------ ج---- ا--.
b------ d-- â-------- j----- a--.