македонски » персиски   Во трговски центар


52 [педесет и два]

Во трговски центар

-

‫52 [پنجاه و دو]
52 [panjâ-ho-do]

‫در فروشگاه
dar forush-gâh

52 [педесет и два]

Во трговски центар

-

‫52 [پنجاه و دو]
52 [panjâ-ho-do]

‫در فروشگاه
dar forush-gâh

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиفارسی
Ќе одиме ли во трговскиот центар? ‫ب---- ب- ی- ف-------
b------ b- y-- f---------?
Јас морам да пазарувам. ‫م- ب--- خ------- ر- ا---- د--.
m-- b---- k----------- r- a---- d----.
Сакам многу да накупам. ‫م- م------- خ--- خ--- ک--.
m-- m------- k---- k----- k----.
   
Каде се канцелариските материјали? قس-- ‫----- ا---- ک-- ا---
g------- l------- e---- k--- a--?
Ми требаат пликови и хартија за писма. ‫م- پ--- ن--- و ک--- ن--- ل--- د---.
m-- p----- n---- v- k------- n---- l---- d----.
Ми требаат пенкала и маркери. ‫م- چ-- ت- خ----- و م---- ل--- د---.
m-- c---- t- k------ v- m---- l---- d----.
   
Каде е мебелот? قس-- ‫--- ه- ک-----
g------- m------ k-----?
Ми треба еден шкаф и една комода. ‫م- ی- ق--- و ی- د---- ل--- د---.
m-- y-- g------ v- y-- d------ l---- d----.
Ми треба една работна маса и еден регал. ‫م- ی- م-- ت---- و ی- ق--- ی ک--- ل--- د---.
m-- y-- m--- t----- v- y-- g--------- k---- l---- d----.
   
Каде се играчките? قس-- ‫----- ب----- ک-----
g------- a---- b------ k-----?
Ми треба една кукла и едно плишано мече. ‫م- ی- ع---- و ی- خ-- پ---- ا- ل--- د---.
m-- y-- a----- v- y-- k----- p------- l---- d----.
Ми треба еден фудбал и една шаховска табла. ‫م- ی- ت-- ف----- و ی- ت--- ش---- ل--- د---.
m-- y-- t------ f------ v- y-- t----- s------- l---- d----.
   
Каде е алатот? قس-- ‫--------- ک-- ا---
g------- a---- â--- k--- a--?
Ми треба еден чекан и една клешта. ‫م- ی- چ-- و ی- ا------ ل--- د---.
m-- y-- c-------- v- y-- a-------- l---- d----.
Ми треба една дупчалка и еден штрафцигер. ‫م- ی- د--- و ی- آ--- پ-- گ---- ل--- د---.
m-- y-- d---- v- y-- â---- l---- d----.
   
Каде е накитот? ‫ق--- ج------ ک-----
g------- j-------- k-----?
Ми треба едно ланче и една нараквица. ‫م- ی- گ--- ب-- و ی- د-- ب-- ل--- د---.
m-- y-- g--------- v- y-- d------- l---- d----.
Ми треба еден прстен и обетки. ‫م- ی- ح--- و گ------ ل--- د---.
m-- y-- h----- v- g------- l---- d----.