македонски » персиски   Купување


54 [педесет и четири]

Купување

-

‫54 [پنجاه و چهار]
54 [panjâ-ho-cha-hâr]

‫خرید
kharid

54 [педесет и четири]

Купување

-

‫54 [پنجاه و چهار]
54 [panjâ-ho-cha-hâr]

‫خرید
kharid

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиفارسی
Сакам да купам еден подарок. ‫م- م------- ی- ک--- ب---.
m-- m------- y-- k--- b-------.
Но не нешто премногу скапо. ‫ا-- ز--- گ--- ن----.
a--- z----- g---- n-------.
Можеби една рачна ташна? ‫ش--- ی- ک-- د----
s----- y-- k--- d----.
   
Која боја би ја сакале? ‫چ- ر--- د--- د-----
c-- r---- d---- d----?
Црна, кафеава или бела? ‫س---- ق------ ی- س----
s---- g------- y- s----?
Една голема или мала? ‫ب--- ب--- ی- ک----
b----- b----- y- k-----?
   
Смеам ли да ја видам оваа? ‫م------- ا-- ی-- ر- ب-----
m-------- i- y--- r- b------?
Дали таа е од кожа? ‫ا-- ا- ج-- چ-- ا---
i- a- j---- c---- a--?
Или пак е од вештачки материјал? ‫ی- ا- ج-- پ------ ا---
y- a- j---- p------- a--?
   
Од кожа секако. ‫ق---- چ-------.
g------ c----- a--.
Ова е еден особено добар квалитет. ‫ا- ک---- خ--- خ--- ب------- ا--.
a- k------- k---- k---- b--------- a--.
И ташната навистина е со многу поволна цена. ‫و ق--- ا-- ک-- د--- و----- م---- ا--.
v- g------ i- k--- d---- v------- m------ a--.
   
Ми се допаѓа. ‫ا- ا-- ی-- خ--- م-----.
a- i- y--- k------ m------.
Ќе ја земам. ‫ا-- ی-- ر- ب- م------.
i- y--- r- b-- m------.
Дали можам евентуално да ја заменам? ‫ش--- ب----- آ- ر- ع-- ک--- ا---- د----
s----- b------- â- r- a--- k----- e---- d----?
   
Се разбира. ‫ب--- م-----.
b---- m--------.
Ќе ја спакуваме како подарок. ‫آ- ر- ب- ص--- ک--- ب--- ب--- م------.
â- r- b- s----- k--- b---------- m------.
Таму од спротива е благајната. ‫آ- ر---- ص---- پ----- ا--.
â- r------- s------- p------- a--.