македонски » персиски   Кај лекар


57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

‫57 [پنجاه و هفت]
57 [panjâ-ho-haft]

‫در مطب دکتر
dar matab-be doktor

57 [педесет и седум]

Кај лекар

-

‫57 [پنجاه و هفت]
57 [panjâ-ho-haft]

‫در مطب دکتر
dar matab-be doktor

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиفارسی
Јас имам еден термин кај лекар. ‫م- و-- د--- د---.
m-- v----- d----- d----.
Терминот е во десет часот. من س--- د- ‫--- د--- د---.
m-- s----- d-- v----- d----- d----.
Како е вашето име? ‫ا-- ش-- چ----
e--- s---- c----?
   
Седнете во чекалната Ве молам . ‫ل---- د- ا--- ا----- ت---- د---- ب----.
l----- d-- o----- e------ t------ d----- b-----.
Лекарот ќе дојде веднаш. ‫د--- ا--- م-----.
d----- a---- m------.
Каде сте осигурани? ‫ب--- ک-- ه-----
b------ k--- h-----?
   
Што можам да сторам за вас? ‫چ--- م------- ب--- ش-- ا---- د---
c----- m-------- b----- s---- a---- d----?
Имате ли болки? ‫د-- د-----
d--- d----?
Каде ве боли? ‫ک-- د-- م------
k---- d--- m------?
   
Секогаш имам болки во грбот. ‫م- ه---- ک-- د-- د---.
m-- h------ k---- d--- d----.
Често имам главоболки. ‫م- ا--- س---- د---.
m-- a----- s------- d----.
Понекогаш имам болки во стомакот. من گ--- ا---- ش-- د-- د---.
m-- g--- o---- s---------- d----.
   
Соблечете се од појасот нагоре, Ве молам. ‫ل--- ل--- ب------ خ-- ر- د---------
l----- l----- b--- t----- k--- r- d-- b-------!
Легнете на лежалката, Ве молам. ‫ل--- ر-- ت-- د--- ب-----
l----- r---- t---- d---- b-------!
Крвниот притисок е во ред. ‫ف------ ش-- خ-- ا--.
f------ k---- s---- k--- a--.
   
Ќе ви дадам една инекција. ‫م- ی- آ---- ب------ م-------.
m-- y-- â----- b-------- m--------.
Ќе ви дадам таблети. من ب------ ق-- م-------.
m-- b-------- g---- m--------.
Ќе ви дадам еден рецепт за во аптека. ‫ م- ی- ن--- ب--- د------- ب- ش-- م-----.
m-- y-- n----- b----- d-------- b- s---- m------.