македонски » персиски   Негирање 2


65 [шеесет и пет]

Негирање 2

-

‫65 [شصت و پنج]
65[ shast-o-panj]

منفی کردن 2
manfi kardan 2

65 [шеесет и пет]

Негирање 2

-

‫65 [شصت و پنج]
65[ shast-o-panj]

منفی کردن 2
manfi kardan 2

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиفارسی
Скап ли е прстенот? ‫ا-- ح--- گ--- ا---
i- h----- g---- a--?
Не, тој чини само сто евра. ‫ن-- ق--- ا-- ح--- ف-- ص- ی--- ا--.
n-- g------ i- h----- f----- s-- y---- a--.
Но јас имам само педесет. ‫ا-- م- ف-- پ---- ی--- د---.
a--- m-- f----- p----- y---- d----.
   
Готов / готова ли си веќе? ‫ت- ک--- ت--- ش--
t- k---- t---- s---?
Не, сеуште не сум. ‫ن-- ه--- ن-.
n-- h---- n-.
Но веднаш ќе бидам готов / готова. ‫ا-- چ-- ل--- ی د--- ت--- م-----.
a--- c---- l------- d---- t---- m-------.
   
Сакаш ли уште супа? ‫ب-- ه- س-- م-------
b-- h-- s--- m------?
Не, не сакам повеќе. ‫ن-- د--- ن--------.
n-- d---- n---------.
Но сакам уште еден сладолед. ‫ا-- ی- ب---- م-------.
a--- y-- b------ m-------.
   
Живееш ли веќе долго овде? ‫خ--- و-- ا-- ک- ا---- ز---- م------
k---- v---- a-- k- i--- z------ m-----?
Не, штотуку еден месец. ‫ن-- ت--- ی- م-- ا--.
n-- t--- y-- m-- a--.
Но познавам веќе многу луѓе. ‫ا-- ب- خ--- ا- م--- آ--- ش--.
a--- b- k---- a- m----- â----- s-----.
   
Патуваш ли утре накај дома? ‫ف--- م----- (ب- م----) خ----
f---- m----- (b- m-----) k----?
Не, дури за викендот. ‫ن-- آ-- ه--- م-----.
n-- â----- h---- m------.
Но се враќам веќе во недела. ‫ا-- م- ی----- ب- م------.
a--- m-- y--------- b-- m-------.
   
Дали твојата ќерка е веќе возрасна? ‫د--- ت- ب--- ش-- ا---
d------- t- b----- s---- a--?
Не, таа е штотуку седумнаесет. ‫ن-- ا- ت--- ه--- س--- ا--.
n-- o- t--- h----- s----- a--.
Но таа веќе има дечко. ‫ا-- ا- ا--- ی- د--- پ-- د---.
a--- o- a---- y-- d---- p---- d----.