македонски » персиски   Минато време 3


83 [осумдесет и три]

Минато време 3

-

‫83 [هشتاد و سه]
83 [hashtâd-o-se]

‫ زمان گذشته 3
zamâne gozashte 3

83 [осумдесет и три]

Минато време 3

-

‫83 [هشتاد و سه]
83 [hashtâd-o-se]

‫ زمان گذشته 3
zamâne gozashte 3

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиفارسی
телефонира ‫ت--- ز--
t------ z---n
Јас телефонирав. ‫م- ت--- ز-- ا-.
m-- t------ z------.
Јас цело време телефонирав. ‫م- ت--- م-- ب- ت--- ص--- م------.
m-- t----- m---- b- t------ s----- m-------.
   
прашува ‫س--- ک---
s--- k----n
Јас прашав. ‫م- س--- ک--- ا-.
m-- s--- k-------.
Јас секогаш прашував. ‫م- ه---- س--- م------.
m-- h------ s--- m-------.
   
раскажува ‫ت---- ک---
t------- k-----.
Јас раскажував. ‫م- ت---- ک--- ا-.
m-- t------- k-------.
Јас ја раскажав целата приказна. ‫م- ت--- د----- ر- ت---- ک--- ا-/ک---.
m-- t----- d----- r- t------- k-------/k-----.
   
учи ‫ی-- گ----
y-- g------n
Јас учев. ‫م- ی-- گ---- ا-.
m-- y-- g---------.
Јас учев цела вечер. ‫م- ت--- ش- م---- ی------ ب---.
m-- t----- s--- m--------- y------ b----.
   
работи ‫ک-- ک---
k-- k----n
Јас работев. ‫م- ک-- ک--- ا-.
m-- k-- k-------.
Јас работев цел ден. ‫م- ت--- ر-- ک-- م------.
m-- t----- r--- r- k-- m-------.
   
јаде ‫غ-- خ----
g---- k-----n
Јас јадев. ‫م- غ-- خ---- ا-.
m-- g---- k--------.
Јас го изедов целото јадење. ‫م- ت--- غ-- ر- خ----.
m-- t----- g---- r- k------.