македонски » персиски   Прашања – Минато време 1


85 [осумдесет и пет]

Прашања – Минато време 1

-

‫85 [هشتاد و پنج]
85 [hashtâd-o-panj]

‫سؤال کردن- زمان گذشته 1
soâl kardan - zamâne gozashte 1

85 [осумдесет и пет]

Прашања – Минато време 1

-

‫85 [هشتاد و پنج]
85 [hashtâd-o-panj]

‫سؤال کردن- زمان گذشته 1
soâl kardan - zamâne gozashte 1

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиفارسی
Колку имате испиено? ‫ش-- چ--- ن----- ا---
s---- c------- n---------?
Колку работевте? ‫ش-- چ--- ک-- ک--- ا---
s---- c------- k-- k-------?
Колку напишавте? ‫ش-- چ--- ن---- ا---
s---- c------- n----------?
   
Како спиевте? ‫ش-- چ--- خ--------
s---- c----- k-------?
Како го положивте испитот? ‫ش-- چ--- د- ا----- ق--- ش----
s---- c----- d-- e------ g----- s-----?
Како го најдовте патот? ‫ش-- چ--- ر-- ر- پ--- ک-----
s---- c----- r-- r- p---- k-----?
   
Со кого разговаравте? ‫ش-- ب- ک- ص--- ک--- ا---
s---- b- k-- s----- k-------?
Со кого се договоривте? ‫ش-- ب- ک- ق--- م----- گ----- ا---
s---- b- k-- g------ m------- g----------?
Со кого славевте роденден? ‫ش-- ب- ک- ج-- ت--- گ---- ا---
s---- b- k-- j----- t------ g---------?
   
Каде бевте? ‫ک-- ب-----
k--- b----?
Каде живеевте? کج- ز---- م--------
k--- z------ m-------?
Каде работевте? ‫ک-- ک-- م--------
k--- k-- m-------?
   
Што препорачавте? ‫چ- ت---- ا- د------
c-- t------ d------?
Што јадевте? ‫ش-- چ- خ---- ا---
s---- c-- k--------?
Како дознавте? چی ف-------
c-- f-------?
   
Колку брзо возевте? ‫ب- چ- س---- ر------ م--------
b- c-- s------ r-------- m-------?
Колку долго летавте? ‫ چ- م-- پ---- ک--- ا---
c-- m------ p----- k-------?
Колку високо скокнавте? ‫ ت- چ- ا------ پ---- ا---
t- c-- e------- p--------?