македонски » персиски   Минато на модалните глаголи 2


88 [осумдесет и осум]

Минато на модалните глаголи 2

-

‫88 [هشتاد و هشت]
88 [hashtâd-o-hasht]

‫زمان گذشته ی افعال معین 2
zamâne gozashte-ye af-âle mo-ain 2

88 [осумдесет и осум]

Минато на модалните глаголи 2

-

‫88 [هشتاد و هشت]
88 [hashtâd-o-hasht]

‫زمان گذشته ی افعال معین 2
zamâne gozashte-ye af-âle mo-ain 2

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиفارسی
Мојот син не сакаше да си игра со куклата. ‫پ--- ن-------- ب- ع---- ب--- ک--.
p------ n-------- b- a----- b--- k----.
Мојата ќерка не сакаше да игра фудбал. ‫د---- ن-------- ف----- ب--- ک--.
d-------- n-------- f------ b--- k----.
Мојата жена не сакаше со мене да игра шах. ‫ه---- ن-------- ب- م- ش---- ب--- ک--.
h------- n-------- b- m-- s------- b--- k----.
   
Моите деца не сакаа да се шетаат. بچ------ ن---------- ب- پ---- ر-- ب----.
b------------- n----------- b- p--------- b-------.
Тие не сакаа да ја раскренат собата. ‫آ--- ن---------- ا--- ر- م--- ک---.
â--- n----------- o---- r- m------ k-----.
Тие не сакаа да појдат во кревет. ‫آ--- ن---------- ب- ر------ ب----.
â--- n----------- b- r---------- b-------.
   
Тој не смееше да јаде сладолед. ‫ا- (م--) ا---- ن---- ب---- ب----.
o- e---- n------ b------ b-------.
Тој не смееше да јаде чоколада. ‫ا- (م--) ا---- ن---- ش---- ب----.
o- e---- n------ s------- b-------.
Тој не смееше да јаде бомбони. ‫ا- (م--) ا---- ن---- آ- ن--- ب----.
o- e---- n------ â- n---- b-------.
   
Јас смеев да си посакам нешто. ‫م- ا---- د---- (ب--- خ---) آ----- ب---.
m-- e---- d------ (b----- k-----) â-------- b------.
Јас смеев да си купам фустан. ‫م- ا---- د---- ب--- خ--- ل--- ب---.
m-- e---- d------ b----- k----- l---- b-------.
Јас смеев да си земам бонбониера. ‫م- ا---- د---- ی- ش---- م----- ب-----.
m-- e---- d------ y-- s-------- m-------- b-------.
   
Смееше ли да пушиш во авионот? ‫ا---- د---- د- ه------ س---- ب----
e---- d----- d-- h--------- s---- b------?
Смееше ли во болницата да пиеш пиво? ‫ا---- د---- د- ب-------- آ--- ب-----
e---- d----- d-- b--------- â----- b------?
Смееше ли кучето да го земеш со себе во хотелот? ‫ا---- د---- س- ر- ب- خ--- ب- ه-- ب----
e---- d----- s-- r- b- k----- b- h---- b-----?
   
На распустот децата смееја долго да останат надвор. ‫ب----- د- ت------ ا---- د----- م-- ز---- ب---- ب----.
b---------- d-- t------ e---- d------- m------- z---- b---- b------.
Тие смееја долго да си играат во дворот. ‫آ--- ا---- د----- م-- ز---- د- ح--- ب--- ک---.
â--- e---- d------- m------- z---- d-- h---- b--- k-----.
Тие смееја долго да останат будни. ‫آ--- ا---- د----- م-- ز---- (ت- د-----) ب---- ب----.
â--- e---- d------- m------- z----- (t- d-- v----) b---- b------.