македонски » фински   Во ресторан 4


32 [триесет и два]

Во ресторан 4

-

32 [kolmekymmentäkaksi]

Ravintolassa 4

32 [триесет и два]

Во ресторан 4

-

32 [kolmekymmentäkaksi]

Ravintolassa 4

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиsuomi
Една порција помфрит со кечап. Yh--- k----- r----------- k---------.
И две со мајонез. Ja k---- a------ m-----------.
И три порции со пржен колбас со сенф. Ja k---- a------ b---------- s--------.
   
Каков зеленчук имате? Mi-- v---------- t----- o-?
Имате ли грав? On-- t----- p-----?
Имате ли карфиол? On-- t----- k----------?
   
Јас со задоволство јадам пченка. Pi--- m--------.
Јас обожавам да јадам краставици. Pi--- k-------.
Јас радо јадам домати. Pi--- t---------.
   
Јадете ли исто така радо и лук? Sy------ m---------- p-----?
Обожавате ли да јадете исто така и кисела зелка? Sy------ m---------- h----------?
Обожавате ли да јадете исто така и леќа? Sy------ m---------- l-------?
   
Јадеш ли исто така со задоволство и моркови? Sy---- m--- m--------- p----------?
Јадеш ли исто така радо и броколи? Sy---- m--- m--------- p----------?
Обожаваш ли да јадеш исто така и пиперки? Sy---- m--- m--------- p-------?
   
Јас не сакам кромид. En p--- s--------.
Јас не сакам маслинки. En p--- o---------.
Јас не сакам печурки. En p--- s-------.