македонски » француски   Годишни времиња и временски услови


16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

+ 16 [seize]

+ Les saisons et le temps

16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [seize]

Les saisons et le temps

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиfrançais
Ова се годишните времиња: Vo--- l-- s------: +
пролет, лето Le p--------- l----, +
есен, зима. l’------- e- l------. +
   
Летото е жешко. L’--- e-- c----. +
Во лето сонцето грее. En é--- l- s----- b-----. +
Во лето одиме со задовослтво да шетаме. En é--- n--- a----- n--- p-------. +
   
Зимата е студена. L’----- e-- f----. +
Во зима снежи или врне. En h----- i- n---- o- i- p----. +
Во зимата остануваме со задовослтво дома. En h----- n--- a----- r----- à l- m-----. +
   
Студено е. Il f--- f----. +
Врне дожд. Il p----. +
Ветровито е. Il y a d- v---. +
   
Топло е. Il f--- c----. +
Сончево е. C’--- e---------. +
Ведро е. C’--- g--. +
   
Какво е времето денес? Co----- e-- l- t---- a---------- ? +
Денес е студено. Il f--- f---- a----------. +
Денес е топло. Il f--- c---- a----------. +