македонски » француски   Во куќа


17 [седумнаесет]

Во куќа

-

+ 17 [dix-sept]

+ A la maison

17 [седумнаесет]

Во куќа

-

17 [dix-sept]

A la maison

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиfrançais
Еве ја нашата куќа. Vo--- n---- m-----. +
Горе е покривот. Le t--- e-- e- h---. +
Долу е подрумот. La c--- e-- e- b--. +
   
Позади куќата има градина. Il y a u- j----- d------- l- m-----. +
Пред куќата нема улица. Au---- r-- n- p---- d----- l- m-----. +
Покрај куќата има дрвја. Il y a d-- a----- à c--- d- l- m-----. +
   
Еве го мојот стан. Vo--- m-- a----------. +
Овде се кујната и бањата. Vo--- l- c------ e- l- s---- d- b---. +
Таму се дневната соба и спалната соба. Vo--- l- s---- d- s----- e- l- c------ à c------. +
   
Влезната врата е затворена. La p---- d------- e-- f-----. +
Но прозорците се отворени. Ma-- l-- f------- s--- o-------. +
Денес е жешко. Il f--- c---- a----------. +
   
Ние одиме во дневната соба. No-- a----- d--- l- s---- d- s-----. +
Таму има една софа и една фотеља. Il y a u- s--- e- u- f-------. +
Седнете! As---------- ! +
   
Таму стои мојот компјутер. Mo- o--------- e-- l-----. +
Таму стои мојот стерео уред. Ma c----- s----- e-- l-----. +
Телевизорот е сосема нов. La t--------- e-- t---- n----. +