македонски » француски   Во ресторан 3


31 [триесет и еден]

Во ресторан 3

-

+ 31 [trente et un]

+ Au restaurant 3

31 [триесет и еден]

Во ресторан 3

-

31 [trente et un]

Au restaurant 3

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиfrançais
Јас би сакал / сакала едно предјадење. Je v------- u-- e-----. +
Јас би сакал / сакала една салата. Je v------- u-- s-----. +
Јас би сакал / сакала една супа. Je v------- u-- s----. +
   
Јас би сакал / сакала еден десерт. Je v------- u- d------. +
Јас би сакал / сакала еден сладолед со шлаг. Je v------- u-- g---- a--- d- l- c---- c--------. +
Јас би сакал / сакала овошје или сирење. Je v------- u- f---- o- d- f------. +
   
Ние сакаме да појадуваме. No-- v-------- p------ l- p---- d-------. +
Ние сакаме да ручаме. No-- v-------- d-------. +
Ние сакаме да вечераме. No-- v-------- d----. +
   
Што сакате за појадок? Qu- d----------- p--- l- p---- d------- ? +
Лепчиња со мармалад и мед? De- p----- p---- a--- d- l- c-------- e- d- m--- ? +
Тост со колбаси и сирење? De- t----- a--- d- l- s------- e- d- f------ ? +
   
Едно варено јајце? Un œ-- à l- c---- ? +
Едно јајце на око? Un œ-- a- p--- ? +
Еден омлет? Un- o------- ? +
   
Молам, уште еден јогурт. En---- u- y------- s--- v--- p----. +
Молам, уште сол и бибер. En---- d- s-- e- d- p------ s--- v--- p----. +
Молам, уште една чаша вода. En---- u- v---- d----- s--- v--- p----. +