македонски » француски   Во ресторан 4


32 [триесет и два]

Во ресторан 4

-

+ 32 [trente-deux]

+ Au restaurant 4

32 [триесет и два]

Во ресторан 4

-

32 [trente-deux]

Au restaurant 4

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиfrançais
Една порција помфрит со кечап. Un- p------ d- f----- a--- d- k------. +
И две со мајонез. Et d--- a--- d- l- m---------. +
И три порции со пржен колбас со сенф. Et t---- s-------- g------- a--- d- l- m-------. +
   
Каков зеленчук имате? Qu---- c- q-- v--- a--- c---- l------ ? +
Имате ли грав? Av------- d-- h------- ? +
Имате ли карфиол? Av------- d- c--------- ? +
   
Јас со задоволство јадам пченка. J’---- b--- l- m---. +
Јас сакам да јадам краставици. J’---- b--- l- c--------. +
Јас сакам да јадам домати. J’---- b--- l-- t------. +
   
Сакате ли да јадете исто така и млад кромид? Ai-------- a---- l- p------ ? +
Сакате ли да јадете исто така и кисела зелка? Ai-------- a---- l- c--------- ? +
Сакате ли да јадете исто така и леќа? Ai-------- a---- l-- l-------- ? +
   
Јадеш ли исто така со задоволство и моркови? Ai------ a---- l-- c------- ? +
Јадеш ли исто така радо и броколи? Ai------ a---- l-- b------- ? +
Обожаваш ли да јадеш исто така и пиперки? Ai------ a---- l- p------ ? +
   
Јас не сакам кромид. Je n----- p-- l-- o------. +
Јас не сакам маслинки. Je n----- p-- l-- o-----. +
Јас не сакам печурки. Je n----- p-- l-- c----------. +