македонски » еврејски   Пијалоци


12 [дванаесет]

Пијалоци

-

‫12 [שתים עשרה]‬
12 [shteym essreh]

‫משקאות‬
mashqa'ot

12 [дванаесет]

Пијалоци

-

‫12 [שתים עשרה]‬
12 [shteym essreh]

‫משקאות‬
mashqa'ot

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиעברית
Јас пијам чај. ‫א-- ש--- ת-.‬
n- s-----/s----- t--.
Јас пијам кафе. ‫א-- ש--- ק--.‬
n- s-----/s----- q----.
Јас пијам минерална вода. ‫א-- ש--- מ-- מ-------.‬
n- s-----/s----- m--- m---------.
   
Пиеш ли чај со лимон? ‫א- / ה ש--- ת- ע- ל----?‬
a---/a- s-----/s----- t-- i- l----?
Пиеш ли кафе со шеќер? ‫א- / ה ש--- ק-- ע- ס---?‬
a---/a- s-----/s----- q---- i- s----?
Пиеш ли вода со мраз? ‫א- / ה ש--- מ-- ע- ק--?‬
a---/a- s-----/s----- m--- i- q----?
   
Овде има забава. ‫י- פ- מ----.‬
y--- p-- m------.
Луѓето пијат шампањско. ‫ה----- ש---- ש-----.‬
h--------- s----- s---------.
Луѓето пијат вино и пиво. ‫ה----- ש---- י-- ו----.‬
h--------- s----- y--- u-----.
   
Пиеш ли алкохол? ‫א- / ה ש--- א------?‬
a---/a- s-----/s----- a------?
Пиеш ли виски? ‫א- / ה ש--- ו----?‬
a---/a- s-----/s----- w----?
Пиеш ли кола со рум? ‫א- / ה ש--- ק--- ע- ר--?‬
a---/a- s-----/s----- q---- i- r--?
   
Јас не сакам шампањско. ‫א-- ל- א--- / ת ש-----.‬
a-- l- o---/o----- s---------.
Јас не сакам вино. ‫א-- ל- א--- / ת י--.‬
a-- l- o---/o----- y---.
Јас не сакам пиво. ‫א-- ל- א--- / ת ב---.‬
a-- l- o---/o----- b----.
   
Бебето сака млеко. ‫ה----- א--- ל---- ח--.‬
h------ o--- l------ x----.
Детето сака какао и сок од јаболко. ‫ה--- א--- ש--- ו--- ת-----.‬
h------ o--- s---- u---- t------.
Жената сака сок од портокал и сок од грејпфрут. ‫ה---- א---- מ-- ת----- ו--- א-------.‬
h------- o----- m--- t------ u---- e--------.