македонски » еврејски   Активности


13 [тринаесет]

Активности

-

‫13 [שלוש עשרה]‬
13 [shlosh essreh]

‫עיסוקים‬
isuqim

13 [тринаесет]

Активности

-

‫13 [שלוש עשרה]‬
13 [shlosh essreh]

‫עיסוקים‬
isuqim

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиעברית
Што прави Марта? ‫מ- ה----- ש- מ---?‬
m-- h--------- s--- m-----?
Таа работи во канцеларија. ‫ה-- ע---- ב----.‬
h- o----- b--------.
Таа работи на компјутер. ‫ה-- ע---- ע- ה---- / ב-----
h- o----- b--------/i- h-------v
   
Каде е Марта? ‫א--- מ---?‬
e---- m-----?
Во кино. ‫ב------.‬
b--------.
Таа гледа филм. ‫ה-- צ--- ב---.‬
h- t----- b------.
   
Што прави Петар? ‫מ- ה----- ש- פ--?‬
m-- h--------- s--- p----?
Тој студира на универзитет. ‫ה-- ל--- ב----------.‬
h- l---- b-------------.
Тој студира јазици. ‫ה-- ל--- ש---.‬
h- l---- s-----.
   
Каде е Петар? ‫ה--- פ--?‬
h------ p----?
Во кафуле. ‫ב--- ה---.‬
b-------------.
Тој пие кафе. ‫ה-- ש--- ק--.‬
h- s----- q----.
   
Каде сакаат да одат тие? ‫ל-- ה- א----- ל---?‬
l---- h-- o----- l------?
На концерт. ‫ל------.‬
l---------.
Тие со задоволство слушаат музика. ‫ה- א----- ל----- ל------.‬
h-- o----- l-------- l--------.
   
Каде не сакаат да одат тие ? ‫ל-- ה- ל- א----- ל---?‬
l---- h-- [--- o----- l------?
Во диско. ‫ל-----.‬
l------.
Тие не танцуваат со задоволство. ‫ה- ל- א----- ל----.‬
h-- l- o----- l-----.