македонски » еврејски   Во кино


45 [четириесет и пет]

Во кино

-

‫45 [ארבעים וחמש]‬
45 [arba'im w'xamesh]

‫בקולנוע‬
baqolno'a

45 [четириесет и пет]

Во кино

-

‫45 [ארבעים וחמש]‬
45 [arba'im w'xamesh]

‫בקולנוע‬
baqolno'a

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиעברית
Ние сакаме во кино. ‫א---- ר---- ל--- ל------.‬
a----- r----- l------- l--------.
Денес се прикажува еден добар филм. ‫ה--- מ--- ס-- ט--.‬
h------ m----- s---- t--.
Филмот е сосема нов. ‫ה--- ח-- ל----.‬
h------ x----- l-------.
   
Каде е благајната? ‫ה--- ה----?‬
h------ h------?
Има ли уште слободни места? ‫י- ע---- מ-----?‬
y--- a---- m------?
Колку чинат влезните билети? ‫כ-- ע--- כ----?‬
k---- o--- k-----?
   
Кога започнува претставата? ‫מ-- מ---- ה---?‬
m---- m----- h------?
Колку долго трае филмот? ‫מ- א--- ה---?‬
m-- o---- h------?
Може ли да се резервират билети? ‫א--- ל----- כ------?‬
e----- l------- k-------?
   
Јас би сакал / сакала да седам позади. ‫א-- ר--- ל--- מ----.‬
a-- r-----/r----- l------- m------.
Јас би сакал / сакала да седам напред. ‫א-- ר--- ל--- מ-----.‬
a-- r-----/r----- l------- m--------.
Јас би сакал / сакала да седам во средината. ‫א-- ר--- ל--- ב----.‬
a-- r-----/r----- l------- b-------.
   
Филмот беше возбудлив. ‫ה--- ה-- מ-----.‬
h------ h---- m-------.
Филмот не беше досаден. ‫ה--- ל- ה-- מ----.‬
h------ l- h---- m---------.
Но книгата за филмот беше подобра. ‫א-- ה--- ש---- ה--- מ---- ה-- ט-- י---.‬
a--- h------ s------- h------ m------ h---- t-- y----.
   
Каква беше музиката? ‫א-- ה---- ה------?‬
e--- h----- h--------?
Какви беа глумците? ‫א-- ה-- ה------?‬
e--- h--- h----------?
Имаше ли титлуван текст на англиски јазик? ‫ה-- כ------ ב------?‬
h--- k------ b-------?