македонски » еврејски   Купување


54 [педесет и четири]

Купување

-

‫54 [חמישים וארבע]‬
54 [xamishim w'arba]

‫לעשות קניות‬
la'assot qniot

54 [педесет и четири]

Купување

-

‫54 [חמישים וארבע]‬
54 [xamishim w'arba]

‫לעשות קניות‬
la'assot qniot

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиעברית
Сакам да купам еден подарок. ‫א-- ר--- ל---- מ---.‬
a-- r-----/r----- l----- m------.
Но не нешто премногу скапо. ‫א-- ל- מ--- י-- מ--.‬
a--- l- m------ y---- m----.
Можеби една рачна ташна? ‫א--- ת-- י-?‬
u--- t-- y--?
   
Која боја би ја сакале? ‫ב---- צ--?‬
b------ t----?
Црна, кафеава или бела? ‫ש---- ח-- א- ל--?‬
s------ x-- o l----?
Една голема или мала? ‫ג--- א- ק--?‬
g---- o q----?
   
Смеам ли да ја видам оваа? ‫א--- ל---- א---?‬
e----- l----- o--?
Дали таа е од кожа? ‫ה-- ה-- ע--- מ---?‬
h---- h- a---- m----?
Или пак е од вештачки материјал? ‫א- מ------ ס------?‬
o m-------- s-------?
   
Од кожа секако. ‫ו--- ש----.‬
w----- s-------.
Ова е еден особено добар квалитет. ‫ה----- ט--- ב-----.‬
h-------- t---- b-------.
И ташната навистина е со многу поволна цена. ‫ו----- ב--- מ----.‬
w-------- v----- m-------.
   
Ми се допаѓа. ‫ז- מ--- ח- ב----.‬
z-- m---- x-- b-------.
Ќе ја земам. ‫א-- א--- א---.‬
a-- e---- o--.
Дали можам евентуално да ја заменам? ‫א--- י--- ל-----?‬
e----- i---- l-------?
   
Се разбира. ‫ב----.‬
b-------.
Ќе ја спакуваме како подарок. ‫א---- נ---- ב----- מ---.‬
a----- n------ b-------- m------.
Таму од спротива е благајната. ‫ה---- נ---- ש-.‬
h------ n------- s---.