македонски » хинди   Во градот


25 [дваесет и пет]

Во градот

-

२५ [पच्चीस]
25 [pachchees]

शहर में
shahar mein

25 [дваесет и пет]

Во градот

-

२५ [पच्चीस]
25 [pachchees]

शहर में
shahar mein

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиहिन्दी
Би сакал / сакала кон железничката станица. मै- स----- ज--- च---- / च---- ह--
m--- s------ j---- c------- / c-------- h--n
Би сакал / сакала кон аеродромот. मै- ह--- अ---- ज--- च---- / च---- ह--
m--- h----- a--- j---- c------- / c-------- h--n
Би сакал / сакала во центарот на градот. मै- श-- ज--- च---- / च---- ह--
m--- s----- j---- c------- / c-------- h--n
   
Како да стигнам до железничката станица? मै- स----- क--- ज---?
m--- s------ k---- j----?
Како да стигнам до аеродромот? मै- ह--- अ---- क--- ज---?
m--- h----- a--- k---- j----?
Како да стигнам до центарот на градот? मै- श-- क--- ज---?
m--- s----- k---- j----?
   
Ми треба такси. मु-- ए- ट----- च----
m---- e- t------ c-----e
Ми треба карта на градот. मु-- श-- क- ए- न---- च----
m---- s----- k- e- n----- c-----e
Ми треба хотел. मु-- ए- ह--- च----
m---- e- h---- c-----e
   
Би сакал / сакала да изнајмам еден автомобил. मु-- ए- ग---- क----- प- ल--- ह-
m---- e- g----- k------ p-- l---- h-i
Еве ја мојата кредитна картичка. यह म--- क------ क---- ह-
y-- m--- k----- k---- h-i
Еве ја мојата возачка дозвола. यह म--- ल------- ह-
y-- m--- l------- h-i
   
Што има да се види во градот? शह- म-- द---- ल--- क--- ह-?
s----- m--- d------ l----- k-- h--?
Појдете во стариот дел на градот. आप प----- श-- म-- ज---
a-- p------ s----- m--- j--e
Направете една градска обиколка. आप श------- क----
a-- s------------- k----e
   
Појдете на пристаништето. आप प---- ज---
a-- p--- j--e
Направете една пристанишна обиколка. आप प--------- क----
a-- p----------- k----e
Кои други знаменитости ги има освен тоа? इस-- अ---- औ- क--- द---- ल--- ह-?
i---- a----- a-- k-- d------ l----- h--?