македонски » хинди   Во хотел – пристигнување


27 [дваесет и седум]

Во хотел – пристигнување

-

२७ [सत्ताईस]
27 [sattaees]

होटल में आगमन
hotal mein aagaman

27 [дваесет и седум]

Во хотел – пристигнување

-

२७ [सत्ताईस]
27 [sattaees]

होटल में आगमन
hotal mein aagaman

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиहिन्दी
Имате ли една слободна соба? क्-- आ- क- य--- क--- ख--- ह-?
k-- a-- k- y----- k----- k------ h--?
Јас резервирав една соба. मै--- ए- क--- आ------ क--- थ-
m----- e- k----- a-------- k--- t-a
Моето презиме е Милер. मे-- न-- म----- ह-
m--- n--- m----- h-i
   
Ми треба една еднокреветна соба. मु-- ए- क--- च----
m---- e- k----- c-----e
Ми треба една двокреветна соба. मु-- द- ल---- क- ल-- क--- च----
m---- d- l---- k- l-- k----- c-----e
Колку чини собата за една вечер? एक र-- क- ल-- क--- क- क---- ल----?
e- r--- k- l-- k----- k- k----- l-----?
   
Јас би сакал / сакала една соба со бања. मु-- स------- क- स-- ए- क--- च----
m---- s-------- k- s---- e- k----- c-----e
Јас би сакал / сакала една соба со туш. मु-- श--- क- स-- ए- क--- च----
m---- s------ k- s---- e- k----- c-----e
Можам ли да ја погледнам собата? क्-- म-- क--- द-- स--- / स--- ह--?
k-- m--- k----- d--- s----- / s------ h---?
   
Има ли овде гаража? क्-- य--- ग---- ह-?
k-- y----- g----- h--?
Има ли овде сеф? क्-- य--- त----- ह-?
k-- y----- t------ h--?
Има ли овде факс? क्-- य--- फ---- ह-?
k-- y----- p----- h--?
   
Добро, ќе ја земам собата. अच--- म-- क--- ल--- / ल--- ह--
a------ m--- k----- l--- / l---- h--n
Еве ги клучевите. ये च------ ह--
y- c---------- h--n
Еве го мојот багаж. यह म--- स---- ह-
y-- m--- s------ h-i
   
Во колку часот е појадокот? ना---- क---- ब-- ह--- ह-?
n------ k----- b--- h--- h--?
Во колку часот е ручекот? दो--- क- ख--- क---- ब-- ह--- ह-?
d------ k- k----- k----- b--- h--- h--?
Во колку часот е вечерата? रा- क- ख--- क---- ब-- ह--- ह-?
r--- k- k----- k----- b--- h--- h--?