македонски » хинди   На аеродром


35 [триесет и пет]

На аеродром

-

३५ [पैंतीस]
35 [paintees]

हवाई अड्डे पर
havaee adde par

35 [триесет и пет]

На аеродром

-

३५ [पैंतीस]
35 [paintees]

हवाई अड्डे पर
havaee adde par

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиहिन्दी
Би сакал / сакала да резервирам еден лет за Атина. मै- अ----- क- उ--- क- ट--- ल--- च---- / च---- ह--
m--- a----- k-- u---- k- t---- l--- c------- / c-------- h--n
Дали е тоа е директен лет? क्-- उ--- स--- अ----- ज--- ह-?
k-- u---- s------ a----- j----- h--?
Ве молам едно место до прозорецот, непушач. कृ--- ए- ख----- क- प-- क- स--- ध-----------------
k----- e- k------- k- p--- k-- s---- d------------------------e
   
Би сакал / сакала да ја потврдам мојата резервација. मै- अ--- आ----- स-------- क--- च---- / च---- ह--
m--- a---- a-------- s--------- k----- c------- / c-------- h--n
Би сакал / сакала да ја откажам мојата резервација. मै- अ--- आ----- र--- क--- च---- / च---- ह--
m--- a---- a-------- r--- k----- c------- / c-------- h--n
Би сакал / сакала да ја променам мојата резервација. मै- अ--- आ----- ब---- च---- / च---- ह--
m--- a---- a-------- b------- c------- / c-------- h--n
   
Кога оди следната машина за Рим? रो- क- ल-- अ--- व---- क- ह-?
r-- k- l-- a---- v----- k-- h--?
Дали има уште две слободни места? क्-- द- स-- अ- भ- ख--- ह--?
k-- d- s--- a- b--- k------ h---?
Не, имаме само уште едно слободно место. जी न---- ह---- प-- क--- ए- स-- ख--- ह-
j-- n----- h------ p--- k---- e- s--- k------ h-i
   
Кога слетуваме? हम क- उ------?
h-- k-- u-------?
Кога ќе сме таму? हम व--- क- प--------?
h-- v----- k-- p-----------?
Кога има автобус до центарот на градот? शह- क- ल-- ब- क- ह-?
s----- k- l-- b-- k-- h--?
   
Ова е вашиот куфер? क्-- य- स----- आ--- ह-?
k-- y-- s------- a----- h--?
Ова е вашата ташна? क्-- य- ब-- आ--- ह-?
k-- y-- b--- a----- h--?
Ова е вашиот багаж? क्-- य- स---- आ--- ह-?
k-- y-- s------ a----- h--?
   
Колку багаж можам да земам со себе? मै- अ--- स-- क---- स---- ल- ज- स--- / स--- ह--?
m--- a---- s---- k----- s------ l- j- s----- / s------ h---?
Дваесет килограми. बी- क---
b--- k--o
Што, само дваесет килограми? क्-- क--- ब-- क---?
k-- k---- b--- k---?