македонски » хинди   Прашања за патот


40 [четириесет]

Прашања за патот

-

+ ४० [चालीस]40 [chaalees]

+ मार्ग पूछने के लिएmaarg poochhane ke lie

40 [четириесет]

Прашања за патот

-

४० [चालीस]
40 [chaalees]

मार्ग पूछने के लिए
maarg poochhane ke lie

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиहिन्दी
Извинете! एक म---- / म--- क-----
e- m----- / m--- k-----,
+
Можете ли да ми помогнете? क्-- आ- म--- म-- क- स--- / स--- ह--?
k-- a-- m---- m---- k-- s----- / s------ h---?
+
Каде има овде добар ресторан? यह-- ए- अ---- र--------- क--- ह-?
y----- e- a------ r-------- k----- h--?
+
   
Појдете лево зад аголот. उस म-- प- स- ब--- त--- म-----
u- m-- p-- s- b---- t---- m----e
+
Потоа одете еден дел право напред. फि- थ--- स--- ज----
p--- t---- s----- j---e
+
Потоа одете сто метри на десно. फि- ए- स- म--- द----- त--- ज----
p--- e- s-- m----- d------- t---- j---e
+
   
Можете исто така да земете и автобус. आप ब- स- भ- ज- स--- / स--- ह--
a-- b-- s- b--- j- s----- / s------ h--n
+
Можете исто така да земете и трамвај. आप ट---- स- भ- ज- स--- / स--- ह--
a-- t---- s- b--- j- s----- / s------ h--n
+
Можете исто така да возите и позади мене. आप म--- प--- भ- आ स--- / स--- ह--
a-- m--- p------ b--- a- s----- / s------ h--n
+
   
Како да стигнам до фудбалскиот стадион? मै- फ----- स------- क--- ज---?
m--- p------- s------- k---- j----?
+
Преминете го мостот ! पु- क- उ- प-- ज-----
p-- k- u- p--- j----!
+
Возете низ тунелот ! टन-- म-- स- ज-----
t---- m--- s- j----!
+
   
Возете до третиот семафор. ती--- स----- त- ज-----
t------ s----- t-- j----!
+
Потоа свртете на првата улица десно. फि- प--- र----- प- द----- त--- म-----
p--- p----- r----- p-- d------- t---- m----e
+
Потоа возете право напред преку следната раскрсница. फि- अ--- च----- प- स- स--- ज----
p--- a---- c-------- p-- s- s----- j---e
+
   
Извинете, како да стигнам до аеродромот? मा-- क----- म-- ह--- अ---- त- क--- ज---?
m--- k------ m--- h----- a--- t-- k---- j----?
+
Најдобро е да земете метро. सब-- अ----- म----- स- ज----
s----- a------- m---- s- j---e
+
Возете се едноставно до последната станица. आख-- स----- त- ज----
a------- s------ t-- j---e
+