македонски » хинди   Разгледување на градот


42 [четириесет и два]

Разгледување на градот

-

४२ [बयालीस]
42 [bayaalees]

शहर – दर्शन
shahar – darshan

42 [четириесет и два]

Разгледување на градот

-

४२ [बयालीस]
42 [bayaalees]

शहर – दर्शन
shahar – darshan

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиहिन्दी
Дали пазарот е отворен во недела? क्-- ब----- इ---- क- ख--- र--- ह-?
k-- b------ i------ k- k---- r----- h--?
Дали саемот е отворен во понеделник? क्-- म--- स----- क- ख--- र--- ह-?
k-- m--- s------- k- k---- r----- h--?
Дали изложбата е отворена во вторник? क्-- प------- म------ क- ख--- र--- ह-?
k-- p--------- m---------- k- k----- r------ h--?
   
Дали зоолошката градина е отворена во среда? क्-- च-------- ब----- क- ख--- र--- ह-?
k-- c----------- b-------- k- k---- r----- h--?
Дали музејот е отворен во четврток? क्-- स-------- ब---------- क- ख--- ह-?
k-- s----------- b------------ k- k---- h--?
Дали галеријата е отворена во петок? क्-- च-------- श------- क- ख--- र--- ह-?
k-- c----------- s--------- k- k----- r------ h--?
   
Смее ли да се фотографира? क्-- त------- ल- ज- स--- ह--?
k-- t-------- l-- j- s------ h---?
Мора ли да се плати влез? क्-- प----- श---- द--- ह- प---- ह-?
k-- p------ s---- d--- h-- p----- h--?
Колку чини влезот? प्---- श---- क---- ह--- ह-?
p------ s---- k----- h--- h--?
   
Има ли некаков попуст за групи? क्-- स----- क- ल-- क-- छ-- ह--- ह-?
k-- s------- k- l-- k--- c----- h---- h--?
Има ли некаков попуст за деца? क्-- ब----- क- ल-- क-- छ-- ह--- ह-?
k-- b------- k- l-- k--- c----- h---- h--?
Има ли некаков попуст за студенти? क्-- व------------ क- ल-- क-- छ-- ह--- ह-?
k-- v------------ k- l-- k--- c----- h---- h--?
   
Каква е оваа зграда? वह इ---- क--- ह-?
v-- i------ k-- h--?
Колку е стара оваа зграда? वह इ---- क---- स-- प----- ह-?
v-- i------ k----- s--- p------- h--?
Кој ја изградил оваа зграда? वह इ---- क---- ब---- थ-?
v-- i------ k----- b------- t---?
   
Јас се интересирам за архитектура. मु-- व-------- म-- र--- ह-
m---- v--------- m--- r---- h-i
Јас се интересирам за уметност. मु-- क-- म-- र--- ह-
m---- k--- m--- r---- h-i
Јас се интересирам за сликарство. मु-- च------- म-- र--- ह-
m---- c--------- m--- r---- h-i