македонски » хинди   Активности за време на одморот


48 [четириесет и осум]

Активности за време на одморот

-

४८ [अ़ड़तालीस]
48 [adataalees]

छुट्टियों में क्या करें
chhuttiyon mein kya karen

48 [четириесет и осум]

Активности за време на одморот

-

४८ [अ़ड़तालीस]
48 [adataalees]

छुट्टियों में क्या करें
chhuttiyon mein kya karen

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиहिन्दी
Дали е чиста плажата? क्-- क----- स--- ह-?
k-- k------ s--- h--?
Може ли човек таму да плива? क्-- व--- त-- स--- ह--?
k-- v----- t--- s----- h---?
Не ли е опасно, таму да се плива? वह-- त---- म-- क-- ख--- त- न--- ह-?
v----- t------ m--- k--- k------ t- n---- h--?
   
Може ли овде да се изнајми чадор за сонце? क्-- य--- प------ क----- प- म-- स--- ह--?
k-- y----- p-------- k------ p-- m-- s----- h---?
Може ли овде да се изнајми лежалка? क्-- य--- ड--------- क----- प- म-- स--- ह-?
k-- y----- d--------- k------ p-- m-- s------ h--?
Може ли овде да се изнајми чамец? क्-- य--- न-- क----- प- म-- स--- ह-?
k-- y----- n--- k------ p-- m-- s------ h--?
   
Би сакал / сакала да сурфам. मु-- स--- क--- ह-
m---- s--- k----- h-i
Би сакал / сакала да нуркам. मु-- ग--- ल---- ह-
m---- g--- l------ h-i
Би сакал / сакала да скијам на вода. मु-- व--- स------ क--- ह-
m---- v---- s------ k----- h-i
   
Може ли да се изнајми даска за сурфање? क्-- स--------- क----- प- म-- स--- ह-?
k-- s-------- k------ p-- m-- s----- h--?
Може ли да се изнајми опрема за нуркање? क्-- य--- स---------- क----- प- म-- स--- ह-?
k-- y----- s----------- k------ p-- m-- s----- h--?
Може ли да се изнајмат скии за вода? क्-- य--- व--- स----- क----- प- म-- स--- ह--?
k-- y----- v---- s---- k------ p-- m-- s----- h---?
   
Јас сум почетник. मै- क--- स-- र-- / र-- ह--
m--- k---- s---- r--- / r---- h--n
Јас сум средно-добар / добра. मै- स----- ह--
m--- s--------- h--n
Јас веќе добро се снаоѓам. मु-- ब--- अ---- त-- स- आ-- ह-
m---- b---- a------- t---- s- a--- h-i
   
Каде е ски лифтот? स्-------- क--- ह-?
s-------- k----- h--?
Имаш ли скии со себе? क्-- त------- प-- स----- ह--?
k-- t------- p--- s---- h---?
Имаш ли скијачки чевли со себе? क्-- त------- प-- स-------- ह--?
k-- t------- p--- s--------- h---?