македонски » хинди   Спорт


49 [четириесет и девет]

Спорт

-

४९ [उनचास]
49 [unachaas]

खेल
khel

49 [четириесет и девет]

Спорт

-

४९ [उनचास]
49 [unachaas]

खेल
khel

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиहिन्दी
Се занимаваш ли со спорт? क्-- त-- क--- क--- ह-?
k-- t-- k------ k----- h-?
Да, морам да се движам. हा-- म--- क--- क--- च----
h---- m---- k------ k------ c-----e
Јас одам во еден спортски клуб. मै- ए- स-------- क--- म-- ज--- / ज--- ह--
m--- e- s----- k--- m--- j---- / j----- h--n
   
Ние играме фудбал. हम फ----- ख---- ह--
h-- p------- k------ h--n
Понекогаш пливаме. कभ- क-- ह- त---- ज--- ह--
k----- k----- h-- t------ j---- h--n
Или возиме велосипед. या ह- स----- च---- ह--
y- h-- s----- c------- h--n
   
Во нашиот град има еден фудбалски стадион. हम--- श-- म-- ए- फ----- क- म---- ह-
h------ s----- m--- e- p------- k- m------ h-i
Исто така има и еден базен со сауна. तर---- औ- स--- भ- ह--
t--------- a-- s---- b--- h--n
Има и едно игралиште за голф. और ए- ग---- क- म---- ह-
a-- e- g---- k- m------ h-i
   
Што има на телевизија? टे------- प- क--- च- र-- ह-?
t--------- p-- k-- c--- r--- h--?
Во моментов има фудбалски натпревар. इस स-- ए- फ----- म-- च- र-- ह-
i- s---- e- p------- m---- c--- r--- h-i
Германскиот тим игра против англискиот. जर--- स-- अ------- स-- क- व------ ख-- र-- ह-
j----- s---- a------- s---- k- v------ k--- r--- h-i
   
Кој победува? कौ- ज-- र-- ह-?
k--- j--- r--- h--?
Немам појма. पत- न---
p--- n---n
Во моментов е нерешено. इस स-- य- अ------- ह-
i- s---- y-- a-------- h-i
   
Фудбалскиот судија е од Белгија. अम----- ब------- स- ह-
a------- b------- s- h-i
Сега има пенал. अब प------ क-- ह---
a- p------- k-- h---e
Гол! Еден спрема нула! गो-- ए- – श----
g--- e- – s----y