македонски » хинди   Поставување прашања 2


63 [шеесет и три]

Поставување прашања 2

-

६३ [तिरसठ]
63 [tirasath]

प्रश्न पूछें २
prashn poochhen 2

63 [шеесет и три]

Поставување прашања 2

-

६३ [तिरसठ]
63 [tirasath]

प्रश्न पूछें २
prashn poochhen 2

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиहिन्दी
Јас имам хоби. मे-- ए- श-- ह-
m--- e- s---- h-i
Јас играм тенис. मै- ट---- ख---- / ख---- ह--
m--- t---- k------ / k------- h--n
Каде има игралиште за тенис? टे--- क- म---- क--- ह-?
t---- k- m------ k----- h--?
   
Имаш ли хоби? क्-- त------- क-- श-- ह-?
k-- t------- k--- s---- h--?
Јас играм фудбал. मै- फ----- ख---- / ख---- ह--
m--- p------- k------ / k------- h--n
Каде има фудбалско игралиште? फु---- क- म---- क--- ह-?
p------- k- m------ k----- h--?
   
Ме боли раката. मे-- ब--- द--- क- र-- ह-
m---- b---- d--- k-- r---- h-i
Ме боли стопалото и раката исто така. मे-- प--- औ- ह-- भ- द--- क- र-- ह--
m--- p---- a-- h---- b--- d--- k-- r--- h--n
Каде има доктор? डॉ---- क--- ह--?
d----- k----- h---?
   
Јас имам автомобил. मे-- प-- ए- ग--- ह-
m--- p--- e- g----- h-i
Јас исто така имам и мотор. मे-- प-- ए- म--- स----- भ- ह-
m--- p--- e- m---- s----- b--- h-i
Каде има паркиралиште? गा-- ख-- क--- क- ज-- क--- ह-?
g----- k----- k----- k-- j---- k----- h--?
   
Јас имам пуловер. मे-- प-- ए- स----- ह-
m--- p--- e- s----- h-i
Јас исто така имам јакна и едни фармерки. मे-- प-- ए- ज---- औ- ज---- भ- ह--
m--- p--- e- j----- a-- j---- b--- h--n
Каде има машина за перење алишта? कप-- ध--- क- म--- क--- ह-?
k----- d---- k-- m------ k----- h--?
   
Јас имам чинија. मे-- प-- ए- प---- ह-
m--- p--- e- p--- h-i
Јас имам нож, вилушка и лажица. मे-- प-- ए- छ---- क---- औ- च---- ह-
m--- p--- e- c------- k----- a-- c------- h-i
Каде се солта и биберот? नम- औ- क--- म---- क--- ह-?
n---- a-- k----- m---- k----- h--?