македонски » унгарски   Годишни времиња и временски услови


16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [tizenhat]

Évszakok és időjárás

16 [шеснаесет]

Годишни времиња и временски услови

-

16 [tizenhat]

Évszakok és időjárás

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиmagyar
Ова се годишните времиња: Ez-- a- é-------:
пролет, лето ta----- n---,
есен, зима. ős- é- t--.
   
Летото е жешко. A n--- f----.
Во лето сонцето грее. Ny---- s-- a n--.
Во лето одиме со задовослтво да шетаме. Ny---- s-------- s------.
   
Зимата е студена. A t-- h----.
Во зима снежи или врне. Té--- h------- v--- a- e-- e---.
Во зимата остануваме со задовослтво дома. Té--- s------- m------- o-----.
   
Студено е. Hi--- v--.
Врне дожд. Es-- a- e--.
Ветровито е. Sz---- i-- v--.
   
Топло е. Me--- v--.
Сончево е. Na--- i-- v--.
Ведро е. De---- i-- v--.
   
Какво е времето денес? Mi---- m- a- i--?
Денес е студено. Ma h---- v--.
Денес е топло. Ma m---- v--.