македонски » грузиски   Земји и јазици


5 [пет]

Земји и јазици

-

5 [ხუთი]
5 [khuti]

ქვეყნები და ენები
kveqnebi da enebi

5 [пет]

Земји и јазици

-

5 [ხუთი]
5 [khuti]

ქვეყნები და ენები
kveqnebi da enebi

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиქართული
Џон е од Лондон. ჯო-- ლ--------- ა---.
j--- l--------- a---.
Лондон се наоѓа во Англија. ლო----- მ--------- დ-- ბ---------.
l------ m--------- d-- b-----------.
Тој зборува англиски. ის ი--------- ლ---------.
i- i--------- l-----------.
   
Марија е од Мадрид. მა--- მ--------- ა---.
m---- m--------- a---.
Мадрид се наоѓа во Шпанија. მა----- მ--------- ე--------.
m------ m--------- e----------.
Таа зборува шпански. ის ე-------- ლ---------.
i- e--------- l-----------.
   
Петар и Марта се од Берлин. პე---- დ- მ---- ბ--------- ა----.
p------- d- m---- b--------- a----.
Берлин се наоѓа во Германија. ბე----- მ--------- გ---------.
b------ m--------- g----------.
Зборувате ли вие двајцата германски? თქ--- ო---- გ--------- ლ---------?
t---- o---- g--------- l-----------?
   
Лондон е главен град. ლო----- დ----------.
l------ d----------.
Мадрид и Берлин се исто така главни градови. მა----- დ- ბ------- დ------------.
m------ d- b-------- d------------.
Главните градови се големи и бучни. დე---------- დ--- დ- ხ---------.
d----------- d--- d- k----------.
   
Франција се наоѓа во Европа. სა-------- ე--------.
s--------- e----------.
Египет се наоѓа во Африка. ეგ----- ა--------.
e-------- a----------.
Јапонија се наоѓа во Азија. ია----- ა------.
i------- a-------.
   
Канада се наоѓа во Северна Америка. კა---- ჩ------- ა---------.
k------ c-------- a-----------.
Панама се наоѓа во Средна Америка. პა---- ც-------- ა---------.
p------ t---------- a-----------.
Бразил се наоѓа во Јужна Америка. ბრ------ ს------ ა---------.
b------- s------- a-----------.