македонски » грузиски   Работа / Занает


55 [педесет и пет]

Работа / Занает

-

55 [ორმოცდათხუთმეტი]
55 [ormotsdatkhutmet'i]

მუშაობა
mushaoba

55 [педесет и пет]

Работа / Занает

-

55 [ორმოცდათხუთმეტი]
55 [ormotsdatkhutmet'i]

მუშაობა
mushaoba

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиქართული
Што сте по занает? რა პ-------- ხ---?
r- p--------- k----?
Мојот сопруг е лекар по занает. ჩე-- ქ---- პ-------- ე-----.
c---- k---- p--------- e-----.
Јас полудневно работам како медицинска сестра. ნა----- გ--------- მ----- ვ------.
n------- g---------- m----- v-------.
   
Набргу ќе одиме во пензија. მა-- ჩ--- პ------- გ-----.
m--- c---- p-------- g-----.
Но даноците се високи. მა---- გ----------- მ------.
m----- g------------ m-------.
И здравственото осигурување е високо. ჯა---------- დ------- ძ-----.
j----------- d-------- d------.
   
Што сакаш да бидеш? რა გ---- რ-- გ--------?
r- g---- r-- g---------?
Јас би сакал / сакала да бидам инженер. ინ------ მ---- გ-----.
i-------- m---- g------.
Јас сакам да студирам на универзитетот. უნ----------- მ---- ვ-------.
u--------------- m---- v---------.
   
Јас сум практикант. პრ--------- ვ--.
p-------------- v--.
Јас не заработувам многу. მე ა- მ---- მ----- ხ------.
m- a- m---- m------ k-------.
Јас сум на пракса во странство. პრ------- ს----------- გ-------.
p----------- s------------ g-------.
   
Ова е мојот шеф. ეს ჩ--- უ------.
e- c---- u------.
Јас имам љубезни колеги. სა-------- კ------- მ----.
s--------- k-------- m----.
Напладне секогаш одиме во кантината. შუ----- ჩ--- ყ-------- კ----- მ--------.
s-------- c---- q-------- k------- m--------.
   
Јас барам едно работно место. სა----- ა----- ვ----.
s------- a----- v-----.
Јас сум веќе една година невработен / невработена. უკ-- ე--- წ---- უ-------- ვ--.
u---- e--- t------ u--------- v--.
Во оваа земја има премногу невработени. ამ ქ-------- ძ----- ბ---- უ---------.
a- k--------- d------ b---- u----------.