македонски » литвански   Пијалоци


12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [dvylika]

Gėrimai

12 [дванаесет]

Пијалоци

-

12 [dvylika]

Gėrimai

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиlietuvių
Јас пијам чај. (A-) g---- a-----.
Јас пијам кафе. (A-) g---- k---.
Јас пијам минерална вода. (A-) g---- m--------- v------.
   
Пиеш ли чај со лимон? Ar (t-) g--- a----- s- c------?
Пиеш ли кафе со шеќер? Ar (t-) g--- k--- s- c------?
Пиеш ли вода со мраз? Ar (t-) g--- v------ s- l---?
   
Овде има забава. Či- (y--) v--------.
Луѓето пијат шампањско. Žm---- g---- š------.
Луѓето пијат вино и пиво. Žm---- g---- v--- i- a--.
   
Пиеш ли алкохол? Ar (t-) g--- a-------?
Пиеш ли виски? Ar (t-) g--- v----?
Пиеш ли кола со рум? Ar (t-) g--- k------- s- r---?
   
Јас не сакам шампањско. (A-) n------- š------.
Јас не сакам вино. (A-) n------- v---.
Јас не сакам пиво. (A-) n------- a----.
   
Бебето сака млеко. Kū----- m----- p----.
Детето сака какао и сок од јаболко. Va---- m----- k----- i- o------ s-----.
Жената сака сок од портокал и сок од грејпфрут. Mo----- m----- a------- i- g--------- s-----.