македонски » литвански   Во куќа


17 [седумнаесет]

Во куќа

-

+ 17 [septyniolika]

+ Name

17 [седумнаесет]

Во куќа

-

17 [septyniolika]

Name

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиlietuvių
Еве ја нашата куќа. Či- (y--) m--- n----. +
Горе е покривот. Vi----- (y--) s-----. +
Долу е подрумот. Ap------ (y--) r----. +
   
Позади куќата има градина. Už n--- (y--) s----. +
Пред куќата нема улица. Ši---- n--- n--- g-----. +
Покрај куќата има дрвја. Ša--- n--- (y--) m------. +
   
Еве го мојот стан. Či- (y--) m--- b----. +
Овде се кујната и бањата. Či- (y--) v------ i- v----. +
Таму се дневната соба и спалната соба. Te- (y--) s------- i- m---------. +
   
Влезната врата е затворена. Na-- d---- (y--) u--------. +
Но прозорците се отворени. Be- l----- (y--) a-----. +
Денес е жешко. Ši------ k-----. +
   
Ние одиме во дневната соба. (M--) e----- į s-------. +
Таму има една софа и една фотеља. Te- y-- s--- i- k------. +
Седнете! Sė------! +
   
Таму стои мојот компјутер. Te- s---- m--- k----------. +
Таму стои мојот стерео уред. Te- s---- m--- m-------- c------. +
Телевизорот е сосема нов. Te---------- (y--) v---- n-----. +