македонски » литвански   Во ресторан 2


30 [триесет]

Во ресторан 2

-

30 [trisdešimt]

Restorane 2

30 [триесет]

Во ресторан 2

-

30 [trisdešimt]

Restorane 2

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиlietuvių
Еден сок од јаболко, молам. Pr---- o------ s-----.
Една лимонада, молам. Pr---- l-------.
Еден сок од домати, молам. Pr---- p------- s-----.
   
Јас би сакал / сакала една чаша црвено вино. No------ t----- r-------- v---.
Јас би сакал / сакала една чаша бело вино. No------ t----- b------ v---.
Јас би сакал / сакала едно шише шампањско. No------ b------ š------.
   
Сакаш ли риба? Ar m----- ž---?
Сакаш ли говедско месо? Ar m----- j-------?
Сакаш ли свинско месо? Ar m----- k--------?
   
Јас би сакал / сакала нешто без месо. No------ k- n--- b- m----.
Јас би сакал / сакала една чинија со зеленчук. No------ d------- r-------.
Јас би сакал / сакала нешто, што не трае долго. No------ g----- p--------.
   
Го сакате ли ова со ориз? No---- s- r------?
Го сакате ли ова со тестенини? No---- s- m---------?
Го сакате ли ова со компири? No---- s- b-------?
   
Ова не ми е вкусно. Ma- n------.
Јадењето е студено. Pa-------- a------.
Јас ова не го нарачав. To a- n-----------.