македонски » литвански   Во ресторан 4


32 [триесет и два]

Во ресторан 4

-

32 [trisdešimt du]

Restorane 4

32 [триесет и два]

Во ресторан 4

-

32 [trisdešimt du]

Restorane 4

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиlietuvių
Една порција помфрит со кечап. Po----- b------- s- p------- p-----.
И две со мајонез. Ir d-- p------- s- m-------.
И три порции со пржен колбас со сенф. Ir t--- p------- k---- d------- s- g-----------.
   
Каков зеленчук имате? Ko--- d------- t-----?
Имате ли грав? Ar t----- p------ / p---?
Имате ли карфиол? Ar t----- ž------- k------?
   
Јас со задоволство јадам пченка. (A-) m----- k--------.
Јас обожавам да јадам краставици. (A-) m----- a------.
Јас радо јадам домати. (A-) m----- p--------.
   
Јадете ли исто така радо и лук? Ar m------- i- p----?
Обожавате ли да јадете исто така и кисела зелка? Ar m------- i- r-------- k-------?
Обожавате ли да јадете исто така и леќа? Ar m------- i- l-----?
   
Јадеш ли исто така со задоволство и моркови? Ar m----- i- m-----?
Јадеш ли исто така радо и броколи? Ar m----- i- b--------?
Обожаваш ли да јадеш исто така и пиперки? Ar m----- i- s----------- p------?
   
Јас не сакам кромид. (A-) n------- s------.
Јас не сакам маслинки. (A-) n------- a--------.
Јас не сакам печурки. (A-) n------- g----.