македонски » литвански   На аеродром


35 [триесет и пет]

На аеродром

-

+ 35 [trisdešimt penki]

+ Oro uoste

35 [триесет и пет]

На аеродром

-

35 [trisdešimt penki]

Oro uoste

Кликнете за да го видите текстот:   
македонскиlietuvių
Би сакал / сакала да резервирам еден лет за Атина. No------ u------- b------ į A-----. +
Дали е тоа е директен лет? Ar t-- t---------- s------? +
Ве молам едно место до прозорецот, непушач. Pr---- v---- p--- l---- n-----------. +
   
Би сакал / сакала да ја потврдам мојата резервација. No------ p---------- u-------. +
Би сакал / сакала да ја откажам мојата резервација. No------ a------- u-------. +
Би сакал / сакала да ја променам мојата резервација. No------ p------- u-------. +
   
Кога оди следната машина за Рим? Ka-- s------ a----------- / s------- l------- į R---? +
Дали има уште две слободни места? Ar d-- y-- d-- l------ v-----? +
Не, имаме само уште едно слободно место. Ne- m-- t----- t-- v---- l----- v----. +
   
Кога слетуваме? Ka-- n----------? +
Кога ќе сме таму? Ka-- a---------? +
Кога има автобус до центарот на градот? Ka-- v------- a-------- į m----- c-----? +
   
Ова е вашиот куфер? Ar t-- (y--) j--- l--------? +
Ова е вашата ташна? Ar t-- (y--) j--- k------? +
Ова е вашиот багаж? Ar t-- (y--) j--- b------? +
   
Колку багаж можам да земам со себе? Ki-- b----- g---- p-------? +
Дваесет килограми. Dv------- k--------. +
Што, само дваесет килограми? Ką? T-- d-------- k--------? +